MEDELLÍN - Kolumbijské a talianske orgány vďaka spravodajským informáciám z Europolu zatkli dvoch vysokopostavených sprostredkovateľov kokaínu napojených na mafiánsku organizáciu Camorra. Prvý z nich bol zadržaný 8. októbra v Medellíne po rokoch skrývania, zatiaľ čo druhý, ktorý bol na úteku od decembra 2020, bol zatknutý 24. októbra. Obaja utečenci čelí extradícii do Talianska, kde budú súdení za svoju úlohu v medzinárodnom obchodovaní s drogami.
Kolumbijské a talianske orgány zatkli vďaka spravodajským informáciám poskytnutým Europolom dvoch vysokopostavených sprostredkovateľov kokaínu napojených na jednu z najmocnejších talianskych mafiánskych organizácií. Tieto zatknutia boli súčasťou koordinovaného úsilia talianskych orgánov, kolumbijských orgánov činných v trestnom konaní a Europolu.
Prvého utečenca, vysokopostaveného sprostredkovateľa kokaínu napojeného na syndikát Camorra, zadržali 8. októbra v kolumbijskom Medellíne. Dlhé roky sa skrýval a bol hľadaný na základe talianskeho zatykača za vedúcu úlohu v medzinárodných operáciách obchodovania s drogami v Južnej Amerike a Európe.
Druhý utečenec, vysokopostavený člen Camorry, bol zatknutý 24. októbra, tiež v Medellíne. Bol na úteku od decembra 2020, bol zaradený na zoznam nebezpečných utečencov talianskeho ministerstva vnútra a mal už 18-ročný trest odňatia slobody za medzinárodný obchod s drogami, čo ešte zvýšilo naliehavosť jeho zatknutia.
Ako členovia významnej zločineckej siete boli podozriví zapojení do rozsiahlych operácií obchodovania s drogami z Južnej Ameriky do Európy, pričom sa zameriavali najmä na prístav Antverpy v Belgicku, kde mala ich organizácia silné zastúpenie. Zločinecká sieť sa špecializovala na pašovanie obrovských množstiev kokaínu prostredníctvom ukrývania drog v námornom náklade, často s pomocou krycích spoločností, najmä v rámci ovocinárskeho priemyslu.
Europol inicioval operáciu viacerých agentúr tým, že rozšíril dôležité spravodajské informácie vrátane podrobností o úkrytoch, viacerých adresách, hoteloch a falošných dokladoch totožnosti. Europol poskytol aj spravodajské informácie o samotnej zločineckej sieti, napríklad o úlohách jej členov v obchode s drogami. Tieto informácie ďalej obohatili talianske orgány, čo umožnilo kolumbijským orgánom činným v trestnom konaní vystopovať a chytiť utečencov. Do Kolumbie boli vyslaní príslušníci talianskej štátnej polície (Polizia di Stato), aby pomohli pri ich zatýkaní.
Utečenci, ktorí boli zadržaní s falošnými dokladmi, mali významnú podpornú sieť naprieč Kolumbiou, Belgickom, Holandskom a Talianskom, ktorá im pomáhala pri úteku a zabezpečovala prostriedky pre ich rodiny. Obaja utečenci čelili extradícii do Talianska, kde budú súdení za svoju úlohu v rozsiahlej drogovej obchodnej organizácii.
Na vyšetrovaní sa podieľali nasledujúce úrady: Kolumbijská národná polícia (Policía Nacional de Colombia - DIPOL-GRAOS 1), talianske justičné orgány z Neapola, štátna polícia (Polizia di Stato - Squadra Mobile di Caserta), Neapolská služba na boj proti organizovanému zločinu (SISCO Napoli) a Centrálna operačná služba v Ríme (Servizio Centrale Operativo).
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies