Orgány činné v trestnom konaní z 18 krajín zadržali viac ako 14 miliónov eur vo falošných peniazoch v rámci operácie DECOY, ktorá bola koordinovaná Europolom a vedená Španielskom, Portugalskom a Rakúskom. Počas tejto spoločnej akcie bolo zadržaných 148 130 falzifikátov, vrátane eurových bankoviek a mincí, ako aj britských a amerických dolárov. Operácia sa zamerala na narušenie distribúcie falošných peňazí prostredníctvom poštových služieb a vyústila do 144 nových policajných vyšetrovaní.
Orgány činné v trestnom konaní z 18 krajín zadržali v rámci operácie DECOY, koordinovanej Europolom pod vedením Španielska, Portugalska a Rakúska, viac ako 14 miliónov eur vo falošných peniazoch. Cieľom tejto spoločnej colnej a policajnej operácie, ktorá bola vypracovaná v rámci programu EMPACT, bolo narušiť distribúciu falošných bankoviek a mincí prostredníctvom poštových služieb v celej Európe.
Počas operačnej fázy bolo zadržaných 174 balíkov obsahujúcich falošné peniaze, čo viedlo k 144 novým policajným vyšetrovaniam zodpovedných zločineckých sietí. Celkovo bolo zadržaných 148 130 falzifikátov, z toho 134 949 eurových bankoviek a mincí, 9 186 britských libier a 3 595 amerických dolárov.
Prevažnú väčšinu zadržaných kusov tvorili bankovky s pozmeneným dizajnom, často označované ako "filmové peniaze". Tieto napodobeniny majú podobný tvar a farbu ako skutočné bankovky, ale obsahujú malé upozornenie, že ide o falzifikáty. Tieto upozornenia sa však často prehliadajú, čo umožňuje zločincom vydávať ich za pravé peniaze.
Najčastejšie zadržiavanými nominálnymi hodnotami boli bankovky 50 EUR, po ktorých nasledovala bankovka 20 EUR.
Úspech operácie DECOY bol založený na úzkej spolupráci medzi colnými a policajnými orgánmi. Zločinecké organizácie často využívajú rozdiely medzi orgánmi presadzovania práva, najmä pri využívaní poštových služieb na distribúciu falošných peňazí. Colníci zohrávali kľúčovú úlohu pri odhaľovaní falošných bankoviek a mincí, zatiaľ čo policajné zložky viedli potrebné vyšetrovania na vypátranie páchateľov.
Tento spoločný prístup zabezpečil, že sa falšované peniaze zachytili na kľúčových miestach vstupu a začalo sa rozsiahle vyšetrovanie s cieľom prenasledovať skupiny organizovaného zločinu pôsobiace v zákulisí.
Na operácii sa zúčastnili Bulharsko, Česká republika, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Írsko, Chorvátsko, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Srbsko, Spojené kráľovstvo, Španielsko, Taliansko, Turecko a Spojené štáty.
Europol a OLAF podporili operáciu tým, že uľahčili výmenu spravodajských informácií, pomohli odhaliť podozrivé zásielky a spresnili ukazovatele rizika pre budúce úsilie v boji proti distribúcii falošných peňazí.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies