Prichádza nový variant covidu, šíri sa rýchlo. Ako sa chrániť?

NETKY.SK • 31 Október 2024, 09:10 • 2 min
Prichádza nový variant covidu, šíri sa rýchlo. Ako sa chrániť?

COVID-19 môže mať rôzne príznaky, ktoré sa môžu líšiť od miernych až po závažné. Medzi najčastejšie príznaky patria horúčka, kašeľ, únava, strata chuti alebo čuchu, bolesť svalov a kĺbov, bolesť hrdla, dýchavičnosť, bolesť hlavy a zimnica.

slovakia

left justify in out

Pandémia Covidu nastala v roku 2019, no doposiaľ pretrvávajú niektoré opatrenia či výskyt choroby na Slovensku. V Európe sa dokonca objavil nový variant.
Nový variant Covidu XEC sa prvýkrát objavil v Nemecku v júni 2024 a potom sa rýchlo rozšíril do iných častí Európy. Tento druh covidu sa šíri veľmi rýchlo a jeho následky na seba nenechávajú dlho čakať. Jedným z rozlišujúcich faktorov je, že XEC je rekombinantný kmeň – hybrid, ktorý je výsledkom zlúčenia a preskupenia dvoch už existujúcich podvariantov covidu.

Nový variant by sa podľa vedcov mohol čoskoro stať dominantným typom. 

COVID-19 môže mať rôzne príznaky, ktoré sa môžu líšiť od miernych až po závažné. Medzi najčastejšie príznaky patria horúčka, kašeľ, únava, strata chuti alebo čuchu, bolesť svalov a kĺbov, bolesť hrdla, dýchavičnosť, bolesť hlavy a zimnica. Menej časté príznaky môžu zahŕňať vyrážky na koži, zmenu farby prstov na rukách alebo nohách, bolesť na hrudi, zmätenosť a pretrvávajúcu bolesť alebo tlak na hrudi.

Ak sa u vás objavia závažné príznaky, ako sú ťažkosti s dýchaním, bolesť alebo tlak na hrudi, zmätenosť alebo strata reči či pohybu, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Rovnakými príznakmi trpia aj ľudia nakazení novou variantou covidu XEC. Väčšina ľudí sa cíti lepšie v priebehu niekoľkých týždňov po Covide, ale zotavenie môže trvať dlhšie.

 

Nový variet môže byť dominantný túto zimu.
Nový variet môže byť dominantný túto zimu.
Zdroj: foto: www.euronews.com

 

Ako sa chrániť?

Prevencia je kľúčová v boji proti šíreniu COVID-19.  Základným preventívnym opatrením je hygiena rúk. Pravidelné umývanie rúk mydlom a vodou po dobu aspoň 20 sekúnd alebo používanie dezinfekčného prostriedku na báze alkoholu môže výrazne znížiť riziko nákazy.

Nosenie správne nasadených rúšok, najmä v preplnených alebo zle vetraných priestoroch, pomáha znižovať šírenie vírusu. Fyzický odstup je ďalším dôležitým opatrením. Udržiavanie vzdialenosti aspoň 1 meter od ostatných ľudí, najmä tých, ktorí vykazujú príznaky ochorenia, je kľúčové. Vetranie priestorov je tiež dôležité. Uprednostňovanie otvorených a dobre vetraných priestorov pred uzavretými miestami môže znížiť riziko nákazy. Pri kašľaní alebo kýchaní si zakryte ústa a nos ohnutým lakťom alebo tkanivom, ktoré ihneď po použití vyhoďte. Táto respiračná hygiena je ďalším spôsobom, ako sa chrániť pred šírením vírusu.

COVID-19 môže mať rôzne príznaky, ktoré sa môžu líšiť od miernych až po závažné. Medzi najčastejšie príznaky patria horúčka, kašeľ, únava, strata chuti alebo čuchu, bolesť svalov a kĺbov, bolesť hrdla, dýchavičnosť, bolesť hlavy a zimnica. Menej časté príznaky môžu zahŕňať vyrážky na koži, zmenu farby prstov na rukách alebo nohách, bolesť na hrudi, zmätenosť a pretrvávajúcu bolesť alebo tlak na hrudi. Ak sa u vás objavia závažné príznaky, ako je ťažkosti s dýchaním, bolesť alebo tlak na hrudi, zmätenosť alebo strata reči či pohybu, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc

Koronavírus sa lieči prevažne doma cez telefón.
Koronavírus sa lieči prevažne doma cez telefón.
Zdroj: foto: www.statnews.com

Liečba príznakov

Liečba COVID-19 závisí od závažnosti príznakov a celkového zdravotného stavu pacienta. Väčšina prípadov COVID-19 je mierna a môže sa liečiť doma. Dostatok odpočinku a pitie veľkého množstva tekutín sú kľúčové pre zotavenie, pretože pomáhajú telu bojovať proti infekcii a udržiavajú hydratáciu.

Na zmiernenie príznakov, ako je horúčka, bolesť svalov a kašeľ, môžete použiť voľnopredajné lieky, ako sú paracetamol alebo ibuprofén, ktoré pomáhajú znižovať horúčku a zmierňovať bolesť. Ak máte COVID-19, je dôležité izolovať sa od ostatných členov domácnosti, aby ste zabránili šíreniu vírusu. Používajte samostatnú izbu a kúpeľňu, ak je to možné. Sledujte svoje príznaky a v prípade zhoršenia, ako sú ťažkosti s dýchaním, pretrvávajúca bolesť na hrudi alebo zmätenosť, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

V prípade závažných príznakov môže byť potrebná hospitalizácia. Liečba v nemocnici môže zahŕňať podávanie kyslíka pre pacientov s ťažkosťami s dýchaním na zlepšenie okysličenia krvi. V niektorých prípadoch môžu byť podávané antivirotiká alebo iné lieky, ktoré pomáhajú znižovať závažnosť ochorenia. Pacienti môžu potrebovať intenzívnu starostlivosť, vrátane mechanickej ventilácie, ak majú vážne problémy s dýchaním.
Ak máte COVID-19, je dôležité dodržiavať opatrenia na prevenciu šírenia vírusu.

Noste rúško, keď ste v blízkosti ostatných ľudí, aby ste znížili riziko prenosu vírusu. Pravidelne si umývajte ruky mydlom a vodou alebo používajte dezinfekčný prostriedok na báze alkoholu. Pravidelne čistite a dezinfikujte povrchy, ktorých sa často dotýkate, ako sú kľučky, telefóny a stolíky.
Liečba COVID-19 sa neustále vyvíja a nové lieky a terapie sú predmetom výskumu a schvaľovania. Je dôležité sledovať aktuálne odporúčania zdravotníckych orgánov a konzultovať svoj zdravotný stav s lekárom.

Vírus vznikol pred piatimi rokmi

Pandémia COVID-19, spôsobená vírusom SARS-CoV-2, začala v decembri 2019. Prvé prípady boli zaznamenané ako neznáme ochorenie podobné pneumónii, ktoré spôsobovalo vysoké horúčky a ťažkosti s dýchaním. Tieto prípady boli spojené s Huananským veľkoobchodným trhom s morskými plodmi, ktorý bol následne uzavretý 1. januára 2020. Po testovaní vzoriek neznámeho vírusu Svetová zdravotnícka organizácia identifikovala nový typ koronavírusu, ktorý bol pomenovaný SARS-CoV-2.

Prvý potvrdený prípad úmrtia na tento vírus v Číne bol zaznamenaný 11. januára 2020. Pôvod vírusu je stále predmetom diskusií, pričom existujú dve hlavné teórie. Jedna teória tvrdí, že vírus preskočil z infikovaných zvierat na ľudí, pravdepodobne prostredníctvom zvierat predávaných na trhu v Wuhane. Druhá teória naznačuje, že vírus unikol z laboratória vo Wuhane, ktoré sa zaoberalo výskumom koronavírusov.

WHO dúfala, že sa vírus podarí izolovať a zabrániť jeho šíreniu mimo Wuhan, ale do polovice januára 2020 boli hlásené infekcie v Thajsku, Japonsku a Kórei, všetky spojené s cestovaním do Číny. Prvý prípad v Spojených štátoch bol zaznamenaný 21. januára 2020 u muža, ktorý sa vrátil z Wuhanu. Do polovice marca 2020 všetky americké štáty hlásili aspoň jeden pozitívny prípad COVID-19, pričom väčšina nových infekcií bola spôsobená komunitným šírením.

COVID-19 sa rýchlo rozšíril do 114 krajín sveta, pričom do 11. marca 2020, keď WHO oficiálne vyhlásila pandémiu, zomrelo viac ako 4 000 ľudí a stovky tisíc boli infikované. Pandémia spôsobila rozsiahle ekonomické, politické a psychologické dopady. Pandémia COVID-19 sa stala jednou z najničivejších pandémií v modernej histórii, pričom si vyžiadala milióny životov po celom svete.


text: webmd.com, history.com, who.com foto: www.idsociety.org

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Lucie Balgová

Redaktorka spravodajského portálu Netky.sk. Venujem sa lifestylovým témam, psychológii, cestovaniu a gastronómii. Študovala som SOŠ masmediálnych a informačných štúdií. Aktuálne študujem vysokú školu svätého Cyrila a Metoda, taktiež v oblasti médií.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies