TIRANA - Albánski opoziční aktivisti v utorok zablokovali hlavné cesty v šiestich mestách počas celonárodného zhromaždenia, na ktorom požadovali odchod vlády Ediho Ramu a vytvorenie technokratického kabinetu pred parlamentnými voľbami v roku 2025. Protesty, ktoré sa vyznačujú občianskou neposlušnosťou, sú reakciou na rastúce autoritárstvo vlády a zatknutie opozičného lídra Saliho Berishu. Opozícia avizovala, že bude v protestoch pokračovať, kým nedosiahne svoje ciele.
Albánski opoziční aktivisti v utorok na niekoľko hodín zablokovali hlavné cesty počas celonárodného zhromaždenia, na ktorom požadovali, aby vládu pred parlamentnými voľbami v roku 2025 nahradil technokratický úradnícky kabinet.
Albánska opozícia v utorok večer pokračovala v protestoch proti vláde, keď zablokovala niekoľko ciest v šiestich mestách a prisľúbila, že bude pokračovať, kým nebude zosadená vláda Ediho Ramu, ktorú vedie Socialistická strana. Opozícia žiada, aby krajinu do volieb v roku 2025 viedla technokratická dočasná vláda a aby bol prepustený líder opozičnej Demokratickej strany Sali Berisha, ktorý je obvinený z korupcie a od decembra 2023 je v domácom väzení.
"Naším cieľom sú akcie občianskej neposlušnosti, aby sme dosiahli technickú vládu, ktorá by Albáncom po viac ako desiatich rokoch umožnila slobodne voliť," povedal Ivi Kaso, opozičný politický líder z regiónu Korca, počas protestu v Bradasheši v okrese Elbasan, kde došlo k menším zrážkam s políciou.
"Občianska blokáda, dnes, alebo nikdy!" bolo motto protestu na webovej stránke hlavnej opozičnej Demokratickej strany. V Tirane opoziční zákonodarcovia zaparkovali svoje autá, aby na tri hodiny zablokovali dopravu. Na iných miestach prívrženci opozície usporiadali posedenia pri cestách alebo pálili pneumatiky.
Išlo o posledný zo série občasných násilných protestov v posledných týždňoch. Dňa 17. októbra došlo k fyzickým zrážkam medzi opozičnými poslancami, políciou a parlamentnou ochrankou v parlamente.
Na pouličnom proteste v Tirane 7. októbra stúpenci opozície hádzali zápalné nálože na úrad predsedu vlády a sídlo vládnucej Socialistickej strany. Došlo aj k zrážkam s políciou pred parlamentom, kde policajti v snahe potlačiť nepokoje použili proti demonštrantom slzotvorný plyn.
Líder Socialistickej strany Edi Rama je vo funkcii od roku 2013 a opozícia ho obviňuje z rastúceho autoritárstva.
Protestujúci sú tiež nahnevaní na zatknutie Berishu a 12-mesačný trest odňatia slobody pre poslanca Demokratickej strany Ervina Salianjiho za falošné obvinenia.
Opozícia ukončila predchádzajúce kolo protestov až v marci tohto roku. Opoziční poslanci protestovali v parlamente od októbra 2023 po tom, ako vládnuci socialisti zamietli ich žiadosť o vytvorenie ôsmich parlamentných vyšetrovacích komisií. Počas niekoľkomesačných protestov opoziční poslanci odpaľovali v parlamente svetlice a pokúšali sa fyzicky zabrániť fungovaniu zákonodarného zboru. Socialisti medzitým začali organizovať online schôdze, aby sa vyhli fyzickým stretom, a nariadili ochranke, aby protestujúcim opozičným poslancom zablokovala vstup na plenárne zasadnutia.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies