BRATUSLAVA - Materské školy na Slovensku sa od budúceho roka presunú pod financovanie zo štátneho rozpočtu, vyplýva z novej novely zákona, ktorú schválili poslanci Národnej rady SR. Novela prináša aj prísnejšiu kontrolu vzdelávania, a to prostredníctvom povinného súhlasu pedagogickej rady pri vzdelávacích aktivitách nad rámec oficiálneho programu. Tieto zmeny majú za cieľ zlepšiť kvalitu predprimárneho vzdelávania a zabezpečiť rovnaký prístup k vzdelaniu pre všetky deti.
Novela zákona o financovaní školských zariadení, ktorú v stredu schválili poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, prináša zásadné zmeny v oblasti financovania materských škôl (MŠ) a kontrolných mechanizmov výchovy a vzdelávania.
Od budúceho roka budú materské školy financované priamo zo štátneho rozpočtu, čo má zlepšiť dostupnosť a kvalitu predprimárneho vzdelávania. Tento krok tiež znižuje podiel obcí na výnose dane z príjmov fyzických osôb zo 70 percent na 56,1 percent, čím sa splní jeden z cieľov Plánu obnovy a odolnosti SR.
Novela zavádza prísnejšiu kontrolu nad vzdelávaním, ktoré sa poskytuje nad rámec oficiálneho školského programu. Vzdelávanie bude možné realizovať len so súhlasom rady školy a pedagogickej rady, pokiaľ zákonný zástupca aktívne nevyjadrí nesúhlas.
Tento krok má za cieľ eliminovať vzdelávacie aktivity, ktoré by mohli byť v rozpore s etickými princípmi, šíriť dezinformácie alebo podnecovať nenávisť na národnostnej, rasovej či etnickej báze.
Financovanie materských škôl bude okrem štátneho rozpočtu zabezpečené aj prostredníctvom nenormatívnych príspevkov, ktoré pokryjú dopravné náklady, odchodné a ďalšie podporné opatrenia.
Novela tiež obsahuje povinnosť prijatia detí na predprimárne vzdelávanie pre všetky deti s trvalým pobytom v obci, a to vrátane detí umiestnených v zariadeniach na základe rozhodnutí súdu.
Riaditelia materských škôl budú mať aj nové povinnosti, vrátane zabezpečenia prijatia detí v prípade, že v obci nie je zriadená MŠ. V takýchto prípadoch budú musieť obce uzatvoriť dohodu o zriadení spádovej škôlky. Ak sa obce navzájom nedohodnú, určí ju príslušný regionálny úrad školskej správy.
Posilnenie kontroly v školách sa premietne aj do kompetencií Štátnej školskej inšpekcie, ktorá bude môcť začať konanie ex offo aj bez podnetu. Zároveň sa zakazuje riaditeľom uchádzať sa o rovnakú pozíciu po odvolaní inšpektorom.
Novela zákona taktiež obsahuje princíp politickej, náboženskej a ideologickej neutrality vo výchove a vzdelávaní, čím sa posilňuje zabezpečenie kvalitného a spravodlivého vzdelávania pre všetkých žiakov. Tieto legislatívne zmeny sú krokom k zlepšeniu podmienok v predprimárnom vzdelávaní a podpore detí, vrátane tých, ktoré sú odídencami z Ukrajiny.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies