Výročie Martinskej deklarácie: Ministerstvo kultúry vyzdvihuje odhodlanie národa

NETKY.SK • 30 Október 2024, 15:43 • 2 min
Výročie Martinskej deklarácie: Ministerstvo kultúry vyzdvihuje odhodlanie národa

MARTIN - Pri 106. výročí Martinskej deklarácie Ministerstvo kultúry SR vyzdvihlo význam tohto dňa pre slovenskú národnú identitu. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová označila deklaráciu za prejav odvahy a odhodlania slovenského národa, ktorý sa v roku 1918 postavil za svoju budúcnosť. Týmto dňom si Slovensko pripomína základy svojej štátnosti a záväzok pokračovať v odkaze národnej jednoty a slobody.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Pred 106 rokmi, 30. októbra 1918, sa v Turčianskom Sv. Martine odohrala udalosť, ktorá zmenila osud slovenského národa a ukotvila jeho postavenie v rámci novovzniknutého štátu Čechov a Slovákov.

Martinská deklarácia, ktorú prijali predstavitelia slovenského politického a spoločenského života, sa stala symbolom slovenského národného uvedomenia a odhodlania vyjadriť svoju identitu. Pri tejto príležitosti si Slovensko pripomína význam tohto dňa ako pamätný deň, ktorý od roku 1993 podčiarkuje historickú odvahu a národnú jednotu.

Ministerstvo kultúry SR pri príležitosti výročia deklarácie zdôraznilo, že tento deň symbolizuje odvahu a odhodlanie generácií, ktoré dokázali vykročiť na cestu samostatnosti a slobody.

"Martinská deklarácia bola jedným z najsilnejších prejavov odvahy a odhodlania slovenského národa. Dnes, viac než kedykoľvek predtým, je dôležité nezabúdať na významné kroky našich predkov, ktorí vybojovali cestu pre súčasnú slobodu a samostatnosť Slovenska,“ povedala ministerka kultúry Martina Šimkovičová.

Vyzdvihla aj úlohu osobností, ktoré stáli za deklaráciou a ktoré podľa nej dokázali veľkú mieru odvahy a predvídavosti. "Dnešné výročie tak nie je len spomienkou na minulosť, ale aj pripomienkou záväzku pokračovať v odkaze národných dejateľov," dodala.

V deň prijatia deklarácie sa v budove Tatrabanky v Martine zišlo viac ako 200 slovenských zástupcov, ktorí schválili text požadujúci spojenie Slovákov s Čechmi v rámci nového demokratického štátu.

V rámci tejto historickej udalosti bola založená Slovenská národná rada (SNR), zvolená ako 25-členný orgán s výkonným výborom, ktorý sa postavil do čela reprezentácie slovenského národa.

Schválením deklarácie tak slovenskí zástupcovia vyslali jasný signál o svojom rozhodnutí stať sa súčasťou československého štátu a presadzovať slovenské záujmy v spoločnej budúcnosti.
Martinská deklarácia tak zostáva jedným z kľúčových momentov slovenskej histórie, ktorého odkaz rezonuje aj dnes.

V čase rastúcej politickej a spoločenskej rozdelenosti pripomína dôležitosť národnej jednoty a odvahy stáť za hodnotami, ktoré naši predkovia presadzovali aj v čase neistoty a veľkých historických zmien.


Zdroj: MK SR, Foto: FB/Martina Šimkovičová

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Viktória Gromová

Študentka Dubnického inštitútu, odbor učiteľstvo praktickej prípravy v ekonomických predmetoch. pre redakciu Netky píšem domácu politiku a domáce dianie. O politiku sa zaujimam od 17 rokov a aktívne sa jej venujem od 19. Rada čítam ekonomické knihy. Zaujimam sa aj o celosvetové dianie.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies