Desiatky Severokórejčanov zmizli po zadržaní tajnou políciou: Alarmujúca správa! +VIDEO

NETKY.SK • 31 Október 2024, 18:11 • 2 min
Desiatky Severokórejčanov zmizli po zadržaní tajnou políciou: Alarmujúca správa! +VIDEO

Pracovná skupina TJWG zverejnila správu o násilných zmiznutiach na základe rozhovorov so 62 severokórejskými utečencami, ktorí teraz žijú v Južnej Kórei, uvádza agentúra Reuters.

slovakia

left justify in out

Ľudskoprávna skupina Transitional Justice Working Group (TJWG) so sídlom v juhokórejskom Soule tvrdí, že viac ako 100 Severokórejčanov je nezvestných po tom, ako ich pri pokuse o útek z izolovanej krajiny alebo o kontakt s príbuznými v Južnej Kórei zadržala tajná polícia.

TJWG zverejnila správu s podrobnými informáciami o násilných zmiznutiach na základe rozhovorov so 62 Severokórejčanmi, ktorí teraz žijú v Južnej Kórei, uvádza agentúra Reuters. Správa bola zverejnená tesne pred nadchádzajúcim päťročným všeobecným periodickým hodnotením Severnej Kórey, ktoré uskutoční Rada OSN pre ľudské práva.

Uvádza sa v nej, že od skončenia Kórejskej vojny v roku 1953 zbehli desiatky tisíc Severokórejčanov, pričom mnohí z tých, ktorí boli chytení alebo repatriovaní, boli pred prípadným prepustením poslaní do väzenských táborov alebo zadržiavacích zariadení.

Skupina pre ľudské práva identifikovala 113 osôb v 66 prípadoch zmiznutia, vrátane záznamov z archívu vytvoreného v spolupráci s inými medzinárodnými organizáciami, spolu s mapami znázorňujúcimi trasy presunov. Uviedla, že z týchto 113 osôb bolo približne 80 % (90 osôb) zatknutých v rámci Severnej Kórey, zatiaľ čo zvyšok bol zajatý v Číne alebo Rusku.

Podľa správy TJWG k približne 30 % prípadov došlo po nástupe Kim Čong-una k moci koncom roka 2011. Takmer 40 % nezvestných bolo zadržaných pri pokuse o útek z krajiny, zatiaľ čo 26 % bolo potrestaných za trestné činy spáchané rodinnými príslušníkmi. Takmer 9 % bolo obvinených z udržiavania kontaktov s osobami v Južnej Kórei alebo iných krajinách.

V správe sa uvádza, že viac ako 81 % osôb zmizlo po tom, ako ich zadržalo ministerstvo štátnej bezpečnosti (MSS), známe aj ako severná tajná polícia, "bowibu".

Uviedla, že jeden z utečencov, ktorý v roku 2018 utiekol zo Severnej Kórey do Južnej, rozprával, ako jeho priateľ, ktorého zatkla MSS pri pokuse získať ukrytý čínsky mobilný telefón, údajne teraz zomrel.
Správa zdôraznila, že MSS považuje akúkoľvek komunikáciu s Južnou Kóreou za závažný trestný čin.

Kang Jeong-hyun, riaditeľ projektu skupiny, uviedol, že zistenia správy boli zamerané na objasnenie nútených zmiznutí ako nadnárodných zločinov, na ktorých sa podieľajú Čína aj Rusko. OSN odhaduje, že v rozsiahlej sieti gulagov, ktoré spravuje MSS, je zadržiavaných až 200 000 ľudí, mnohí z nich z politických dôvodov.

Správa vyšetrovacej komisie OSN z roku 2014 odhalila, že väzni často znášajú mučenie, znásilňovanie, nútené práce, hladovanie a iné formy neľudského zaobchádzania. Severná Kórea neustále označuje prebehlíkov za „ľudskú spodinu“ a Kim Čong-un v posledných rokoch zintenzívnil hraničné kontroly.


Zdroj: Saharareporters, Reuters, Foto: X/Reuters World

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Ján Sikoriak

Redaktor spravodajského portálu Netky.sk Venujem sa športovému spravodajstvu, domácim a zahraničným správam, prekladaniu článkov z anglického a Španielskeho jazyka. Vyštudoval som ekonómiu a management. K mojím záľubám patrí cestovanie, čítanie a šport.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies