BRATISLAVA- S príchodom Dušičiek sa cintoríny plnia smútiacimi pozostalými, ktorí sa snažia uctiť pamiatku svojich blízkych. Avšak, zvyšujúca sa návštevnosť prichádza s problémom nadmerného odpadu. Organizácia Envi-Pak upozorňuje na správne nakladanie s odpadom a ponúka ekologické alternatívy, ako si uctiť zosnulých bez zbytočného zaťaženia prírody.
Je čas Dušičiek a cintoríny rôznych miest sú plné smútiacich pozostalých. Chceme si pripomenúť našich najbližších, ktorí už nie sú medzi nami, a zapáliť im sviečku či položiť kyticu na posledné miesto odpočinku. Aj keď je to len malý akt, môže to byť veľkou duševnou pomocou a pohladením pri myšlienke, že sme nezabudli a nikdy nezabudneme. Bohužiaľ, zvýšený záujem prináša aj zvýšené množstvo odpadkov, s ktorými je potrebné správne naložiť, aby neskončili na skládke. Na tento problém upozorňuje organizácia zodpovednosti výrobcov (OZV) Envi-Pak.
Vence z umelých kvetov, zviazané drôtmi a ozdobené látkovými stuhami, často končia na skládkach alebo v spaľovniach, pretože nie sú recyklovateľné. Odborníci upozorňujú, že obsahujú rôzne druhy plastov a materiály, ktoré nie je možné efektívne oddeliť a správne triediť. Rovnako to platí aj pre sviečky a kahance. Aj keď si uctíme našich blízkych, pri nesprávnom alebo nedbanlivom zaobchádzaní môžeme zneuctiť prírodu. Ako vysvetlila riaditeľka komunikácie OZV Envi-Pak, Katarína Kretter, "preto je dôležité vyhadzovať sklenené časti kahancov do kontajnerov na sklo, plastové a kovové súčasti umiestniť do správnych kontajnerov alebo vriec na triedený zber. Zvyšky vosku patria do zmesového odpadu."
Organizácia sa snaží upozorniť na možnosť premýšľať ekologicky aj počas sviatkov. Existuje množstvo alternatív, ktoré sú niekedy aj lacnejšie. "Živé kvety v črepníku, ktorý je možné recyklovať alebo využiť aj na nasledujúci rok, sú určite zodpovednejšou voľbou pre našu planétu. Keď zvädnú, dajú sa vyhodiť do bioodpadu alebo kompostu," uvádza Kretter.
Rovnako to platí aj pre vence z prírodných materiálov, ktoré sú zviazané prútom alebo prírodným špagátom a ozdobené sušenými kvetmi. "Ľudia by si mali už pri nakupovaní uvedomiť, že čokoľvek, čo si prinesú domov, sa skôr či neskôr stane odpadom. A mali by sa zamyslieť nad tým, či budú schopní danú vec správne triediť, aby neskončila na skládke," dodáva Kretter.
Podľa OZV je v poriadku, aj keď na hroby neprinesieme nič, len tichú spomienku a všetky tie krásne chvíle strávené s človekom, ktorého sme stratili. Aj toto je jedna z možností, ako minimalizovať odpad. "Určite nie je potrebné na hrobe zapáliť sviečky za všetkých členov rodiny. Nemusíme piati zapáliť päť sviečok na piatich hroboch. Stačí, ak horí jedna za celú rodinu," dodala Kretter.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies