Výskumami sa zistilo, že pravidelné narušenia cirkadiánneho rytmu môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov, nevylučujúc ani nárast rizika predčasnej smrti.
Medzinárodný tím vedcov, ktorí tvorili biológovia, zdravotníci a odborníci na spánok zo Spojených štátov amerických, Spojeného kráľovstva či Austrálie skúmali vplyv svetla na cirkadiánne režimy ľudí, ktorí pravidelne bdejú v noci. Skúmali tiež riziko predčasnej smrti, ktoré im hrozí.
Je to biorytmus, teda kolísanie aktivity a bdelosti najčastejšie podľa obdobia dňa, mesiaca alebo roka. Má periódu približne 20 až 28 hodín.
Vedci vychádzali z archívnych medicínskych údajov UK Biobank. Predmetom ich výskumu bola mortalita 88 905 ľudí. Väčšinou išlo o belochov vo veku nad 62 rokov, sledovaných osem rokov, ich vystavenie svetlu počas noci a tme počas dňa.
Vo spomínanej vzorke odhalili 3750 osôb, 798 z nich trpelo kardiologickými problémami. Zároveň sa zistilo prepojenie medzi vystavovaním sa svetlu v noci a rizikom predčasnej smrti. Najzreteľnejšie to bolo u ľudí trpiacich kardiologickými problémami.
Autori štúdie preto odporúčajú udržiavať tmu v noci a nadránom, keď je cirkadiánny rytmus najnáchylnejší na narušenie. A ak je to možné, vystavovať sa počas dňa čo najväčšiemu množstvu svetla.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies