Ukrajina nasadzuje rojové drony s umelou inteligenciou: Hrozba pre ruské sily? +VIDEO

NETKY.SK • 1 November 2024, 18:15 • 2 min
Ukrajina nasadzuje rojové drony s umelou inteligenciou: Hrozba pre ruské sily? +VIDEO

KYJEV- Ukrajinskí inžinieri začali testovať najsmrtonosnejší nástroj v modernej vojne: roje dronov poháňané pokročilými „mozgami“ s umelou inteligenciou, ktoré sú navrhnuté tak, aby vyhľadávali a ničili.

slovakia

left justify in out

Ukrajina využíva desiatky domácich systémov s umelou inteligenciou pre svoje bezpilotné lietadlá, aby dosiahli ciele na bojisku bez potreby pilotovania, uviedol vysokopostavený predstaviteľ, ktorý odhalil nové podrobnosti o pretekoch s Ruskom o automatizáciu. Predstavte si frontovú líniu, kde tieto autonómne zbrane robia rozhodnutia o zameraní v zlomkoch sekundy a prispôsobujú sa v reálnom čase, je to nová éra vojny.

Systémy využívajúce umelú inteligenciu umožňujú lacným bezpilotným lietadlám, ktoré prepravujú výbušniny, rozpoznať alebo doletieť k svojim cieľom v oblastiach, kde je signál rušený, čo znižuje účinnosť ručne pilotovaných dronov. Novinkou sú tzv. swarm drones, tj. rojové drony, ktoré sú špeciálne navrhnuté tak, aby fungovali spoločne ako robotické roje. Vojenské roje sú schopné pozorovacích a útočných misií.

Spoločnosť NORDA Dynamics predala viac ako 15 000 kusov softvéru na automatické zameriavanie, pričom viac ako 10 000 kusov bolo dodaných. Rozdiel medzi manuálnymi FPV dronmi je v tom, že zasahujú: v prípade pokročilých používateľov 30 - 50 % cieľov a v prípade začiatočníkov len 10 %. Zatiaľ čo nové rojové drony FPV ovládané umelou inteligenciou dosahujú približne 80 % presnosť.

Ukrajina uvádza ročnú výrobnú kapacitu 4 milióny dronov.

„Na trhu je niekoľko desiatok riešení od ukrajinských výrobcov, ktoré sa dodávajú do ozbrojených síl a obranných zložiek,“ uviedla námestníčka ukrajinského ministra obrany Kateryna Černohorenková o AI systémoch pre drony. Tieto systémy sa cielene využívajú v špeciálnych operáciách. Najdrahšia časť na dronoch je softvérový systém, ktorý je veľmi zložitý a nákladný.

Automatizované systémy dronov sú žiadané medzi vojakmi, ktorí sa snažia prekonať narastajúce používanie elektronického boja na bojisku. Systémy elektronického boja narúšajú komunikáciu medzi dronmi a ich pilotmi, čím spôsobujú, že drony strácajú kontrolu a míňajú cieľ.

Tieto technológie, kedysi určené len na ochranu hodnotného vybavenia, sa stali bežným prvkom v zákopoch a na vozidlách, ktoré vojaci používajú na ochranu pred hrozbou dronov z pohľadu prvej osoby (FPV). Drony, pôvodne určené pre civilných nadšencov, sa stali najpoužívanejšími údernými dronmi, pričom obidve krajiny zvyšujú ich výrobu na milióny kusov ročne.

 

Samuel Bendett, vedúci pracovník Washingtonského centra pre novú americkú bezpečnosť, uviedol, že vyhlásenia predstaviteľov oboch strán naznačujú, že automatizácia pravdepodobne zohrá dôležitú úlohu v ďalšej fáze vojny, avšak v súčasnosti nie je rozšírená.

„V tejto fáze konfliktu sme svedkami obmedzeného uplatňovania týchto technológií, keďže viacerí vývojári sa snažia presadiť seba a svoje drony ako riešenie,“ povedal. „Momentálne sú riešenia relatívne jednoduché a často založené na komerčných technológiách, ktoré boli k dispozícii už pred vojnou, ale môžu sa objaviť aj zložitejšie funkcie.“

Ukrajina využíva aj záchytné drony na zostrelenie veľkého počtu ruských kamerových prieskumných dronov, ktoré pomáhajú zameriavať delostrelecké a raketové útoky na ukrajinské ciele za líniou.

Jeden z nových rojových dronov v akcii.
Jeden z nových rojových dronov v akcii.
Zdroj: X/Clash Report


twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ján Sikoriak
Zdroj: MSN, cnas, euromaidanpress, Foto: Maris
Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies