Švédska spoločnosť IKEA súhlasila s platbou 6 miliónov eur do fondu na odškodnenie obetí nútenej práce vo východnom Nemecku počas komunistickej diktatúry. Toto rozhodnutie nadväzuje na vyšetrovanie, ktoré potvrdilo, že politickí väzni v NDR pracovali v továrňach vyrábajúcich nábytok pre IKEA. Tento prelomový krok by mohol podnietiť aj ďalšie firmy k podobnému odškodneniu.
Nábytkársky gigant IKEA súhlasil, že zaplatí 6 miliónov eur (6,5 milióna dolárov) do vládneho fondu na odškodnenie obetí nútenej práce počas komunistickej diktatúry v Nemecku, čo, ako dúfajú organizátori kampane, prinúti ostatné spoločnosti, aby ho nasledovali.
Švédska spoločnosť bola v roku 2012 predmetom vyšetrovania audítorskej spoločnosti Ernst & Young, ktorá prehľadala desiatky tisíc dokumentov a archívnych predmetov a zistila, že Ikea využívala na výrobu nábytku väzňov v komunistickom východnom Nemecku.
Bývalé východné Nemecko bolo v tom čase okupované Sovietskym zväzom a v roku 1990 sa opäť zjednotilo do dnešného Nemecka. Tisíce politických väzňov boli nútené pracovať v továrňach vo východnom Nemecku, vrátane spoločnosti Ikea.
"Je nám veľmi ľúto, že sa to stalo," uviedol v utorkovom vyhlásení Walter Kadnar, generálny riaditeľ spoločnosti Ikea Nemecko. "Odkedy vyšlo najavo, že výrobky Ikea vyrábali aj politickí väzni v NDR [bývalom východnom Nemecku], Ikea dôsledne pracuje na objasnení tejto záležitosti."
Pred viac ako desiatimi rokmi začala spoločnosť Ikea na základe správ v médiách vlastné nezávislé vyšetrovanie využívania nútenej práce. Zistila, že v rokoch 1960 až 1990 tak robilo 66 východonemeckých spoločností a 117 tovární prepojených so spoločnosťou.
Vo vyhlásení IKEA sa dodáva, že platba je výsledkom dlhoročných rozhovorov medzi nemeckou pobočkou spoločnosti a Zväzom združení obetí komunistickej diktatúry (UOGK) - organizáciou, ktorá sa označuje za organizáciu, ktorá sa snaží zabezpečiť, aby sa osobám neprávom odsúdeným v komunistickom Nemecku dostalo spravodlivosti v dnešnom ústavnom štáte.
Prelomová platba spoločnosti IKEA je prvá svojho druhu. Tento krok privítali organizácie, ktoré sa zasadzujú za obete. Dieter Dombrowski, predseda UOGK, označil tento vývoj za "prelomový". "Po tom, ako vyšlo najavo, že spoločnosť je zapojená do nútenej práce vo väzení, IKEA prijala naše pozvanie na rozhovor. Spoločne sme sa vydali cestou osvety a IKEA vyšla postihnutým v ústrety na rovnakom základe." ... "Dúfame, že príklad IKEA budú nasledovať aj ďalšie spoločnosti," dodal Dombrowski.
Podľa UOGK je IKEA jednou z mnohých spoločností, ktoré profitovali z nútenej práce väzňov v komunistickom Nemecku. Bývalý predseda UOKG Rainer Wagner v roku 2012 varoval, že IKEA je "len špičkou ľadovca", keď vyzval spoločnosti, aby odškodnili bývalých väzňov, ktorí si stále nesú psychické jazvy z väzenia a nútených prác.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies