MAUMERE - Séria sopečných erupcií na ostrove Flores v Indonézii spôsobila rozsiahlu devastáciu, pričom zahynulo najmenej šesť ľudí a desaťtisíce museli byť evakuované. Sopka Lewotobi vychrlila stĺp lávy a popola, ktorý zasiahol okolité dediny, kde došlo k výpadku elektriny a veľkej panike. Záchranné tímy pokračujú v pátraní po preživších a odstraňovaní škôd.
Indonézska Národná agentúra pre riešenie katastrof v pondelok oznámila, že v dôsledku série sopečných erupcií na odľahlom ostrove Flores zahynulo najmenej šesť ľudí.
Hora Lewotobi Laki-laki, ktorá sa nachádza na ostrove Flores, vybuchla v nedeľu o 23.57 h (1557 GMT) a vychrlila ohnivo červený stĺp lávy, sopečného popola a horiacich skál, uviedol v pondelok Hadi Wijaya, hovorca Centra pre vulkanológiu a zmierňovanie geologických rizík (PVMBG). "Po erupcii došlo k výpadku elektriny a potom pršalo a udreli veľké blesky, čo vyvolalo paniku medzi obyvateľmi," povedal pre agentúru Reuters a dodal, že úrad zvýšil stav sopky na najvyšší stupeň pohotovosti.
Agentúra pre riadenie katastrof znížila známy počet obetí z predchádzajúcej správy o deviatich, pričom uviedla, že dostala aktualizované informácie od miestnych orgánov. Uviedla, že informácie o rozsahu obetí a škôd sa stále zhromažďujú, keďže podľa správ miestnych médií boli v zrútených domoch zasypaní ďalší ľudia.
Agentúra uviedla, že erupcia v okrese Wulanggitang v šiestich blízkych dedinách Pululera, Nawokote, Hokeng Jaya, Klatanlo, Boru a Boru Kedang postihla najmenej 10 000 ľudí.
V okrese Ile Bura boli postihnuté 4 dediny, a to Dulipali Village, Nobo, Nurabelen a Riang Rita, zatiaľ čo v okrese Titehena boli postihnuté 4 dediny, a to Konga Village, Kobasoma, Bokang Wolomatang a Watowara.
Jedna mníška v dedine Hokeng zomrela a ďalšia je nezvestná, uviedol Agusta Palma, riaditeľ Nadácie svätého Gabriela, ktorá dohliada na kláštory na tomto väčšinovo katolíckom ostrove.
V pondelok popoludní zahynulo najmenej 10 ľudí, uviedol miestny predstaviteľ Heronimus Lamawuran a dodal, že erupcia zasiahla sedem dedín. "Od dnešného rána sme začali s evakuáciou obyvateľov do iných dedín, ktoré sa nachádzajú približne 20 km od krátera," povedal.
Na záberoch, ktoré zdieľali úrady, bolo vidieť, ako sa večerná obloha nad sopkou sfarbila do červena v dôsledku erupcie, a na záberoch bolo vidieť, ako horia niektoré drevené domy a ako sú evakuovaní obyvatelia v maskách. Hustý sopečný popol pokryl cesty a budovy v jednej z dedín, ukázali ďalšie zábery.
Ide o druhú erupciu sopky v Indonézii v priebehu niekoľkých týždňov. Hora Marapi v provincii Západná Sumatra, jedna z najaktívnejších sopiek v krajine, vybuchla 27. októbra, pričom najmenej trikrát vychrlila hrubé stĺpy popola a zasypala okolité dediny troskami, ale neboli hlásené žiadne obete.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies