SOUL - Južná Kórea uvažuje o dodávkach zbraní Ukrajine v reakcii na správy o severokórejských jednotkách zapojených v Rusku. Minister zahraničných vecí Cho Tae-yul oznámil, že Soul sleduje rozsah podpory, ktorú Severná Kórea poskytuje Moskve, a skúma možnosti reakcie. Kľúčovým faktorom je pritom možnosť, že Severná Kórea dostane od Ruska vojenské technológie, čo vyvoláva obavy o bezpečnosť na Kórejskom polostrove.
Juhokórejský minister zahraničných vecí Cho Tae-yul v piatok na otázku, či by Soul mohol poslať zbrane na Ukrajinu v reakcii na pomoc Severnej Kórey Rusku, odpovedal, že sa zvažujú všetky možné scenáre. Cho na tlačovej konferencii v Ottawe prostredníctvom tlmočníka povedal, že Soul bude sledovať úroveň účasti severokórejských jednotiek v Rusku a to, čo Pchjongjang na oplátku od Moskvy dostane.
Spojené štáty vo štvrtok uviedli, že očakávajú, že severokórejské jednotky v ruskej Kurskej oblasti sa v najbližších dňoch zapoja do boja proti Ukrajine. Washington tvrdí, že v Rusku sa nachádza 10 000 severokórejských vojakov.
V Južnej Kórei táto spolupráca vyvolala obavy, že Severná Kórea by mohla ako kompenzáciu získať jadrovú technológiu z Ruska.
Severná Kórea vo štvrtok skúšobne odpálila novú medzikontinentálnu balistickú raketu na pevné palivo s názvom Hwasong-19, ktorá zaznamenala rekordný čas letu 86 minút.
Juhokórejský prezident Yoon Suk Yeol sa zaviazal reagovať na angažovanosť Severnej Kórey na Ukrajine, a to aj možnými dodávkami zbraní do Kyjeva. "Ak Severná Kórea vyšle špeciálne jednotky do vojny na Ukrajine v rámci rusko-severokórejskej spolupráce, budeme postupne podporovať Ukrajinu a tiež preskúmame a zavedieme opatrenia potrebné pre bezpečnosť na Kórejskom polostrove," povedal Yoon minulý týždeň na spoločnej tlačovej konferencii s poľským prezidentom Andrzejom Dudom.
Priame dodávky zbraní na Ukrajinu by znamenali významnú zmenu v zapojení Južnej Kórey do vojny, ktoré sa doteraz obmedzovalo na humanitárnu pomoc a pomoc pri doplňovaní zbraní dodávkami členom NATO.
Takýto krok by si vyžadoval aj revíziu juhokórejského zákona o zahraničnom obchode, ktorý krajine zakazuje posielať smrtiace zbrane do oblastí živých konfliktov s výnimkou mierového použitia.
Moskva pravdepodobne vyplatí Severu vojenskú a civilnú technológiu, keďže sa usiluje o vypustenie špionážneho satelitu a modernizáciu svojich medzikontinentálnych balistických rakiet, uviedol v stredu predstaviteľ juhokórejského prezidenta.
Americký štátny tajomník Antony Blinken, ktorý sa vo štvrtok stretol s Choom a juhokórejským ministrom obrany Kim Yong-hyunom, uviedol, že obe strany diskutovali o rôznych možnostiach reakcie na vyslanie severokórejských jednotiek, ale neuviedol žiadne podrobnosti.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies