LAHORE - V indickej provincii Pandžáb sa kvôli silnému znečisteniu ovzdušia, ktoré zmenilo Lahore na najznečistenejšie mesto na svete, zatvárajú školy a nariadilo sa, že 50 % zamestnancov bude pracovať na diaľku. Intenzívny smog zhoršuje kvalitu života a vláda prijala sériu opatrení, vrátane obmedzení pohybu a online stretnutí, aby zmiernila negatívny dopad na zdravie obyvateľov.
Pakistanská provincia Pandžáb zriadila "smogovú vojnovú poradňu", aby riešila problém silného znečistenia, ako uviedli úradníci, keďže zlá kvalita ovzdušia zmenila hlavné mesto Lahore na najznečistenejšie mesto na svete a vynútila si zatvorenie niektorých vzdelávacích inštitúcií.
Vláda Pandžábu v rámci boja proti pretrvávajúcim zdravotným problémom nariadila zatvorenie všetkých škôl (od základných po 12. ročník) do 17. novembra. Podľa ministra Pandžábu boli stredné školy v Láhaure, Gudžranvale, Faisalabade a Multane zatvorené do 17. novembra.
Okrem toho 50 % zamestnancov vo vládnych a súkromných úradoch bude pracovať na diaľku a všetky oficiálne stretnutia sa budú konať online.
"Výbor vojenskej miestnosti bude denne kontrolovať predpovede počasia a kvality ovzdušia... a monitorovať výkon a činnosť úradníkov v teréne," povedal Sajid Bashir, hovorca provinčného oddelenia životného prostredia.
Úradníci pre agentúru Reuters uviedli, že sa v ňom stretávajú zamestnanci ôsmich oddelení, pričom jeden človek má na starosti dohľad nad úlohami od kontroly spaľovania poľnohospodárskeho odpadu až po riadenie dopravy.
Vyššia provinčná ministerka Maryam Aurangzeb vysvetlila, že vietor z indického Radžastanu a iných regiónov zasiahol Multán a Gudžranwalu. Index kvality ovzdušia v Láhaure bol dnes zaznamenaný nad 1 000 a očakáva sa, že intenzita smogu bude pokračovať nasledujúcich 10 dní.
Vysokopostavená ministerka tiež potvrdila, že 50 % zamestnancov vo vládnych a súkromných úradoch bude pracovať z domu a všetky vládne zasadnutia sa teraz budú konať prostredníctvom služby Zoom. Na boj proti tomuto problému boli všetkým príslušným ministerstvám stanovené konkrétne ciele a v Agentúre na ochranu životného prostredia bola zriadená Smogová vojnová miestnosť na monitorovanie úrovne znečistenia ovzdušia.
Južná Ázia je každú zimu zahalená intenzívnym znečistením, pretože studený vzduch zachytáva emisie, prach a dym z poľnohospodárskych požiarov, pričom podľa minuloročnej štúdie môže znečistenie skrátiť dĺžku života ľudí v regióne o viac ako päť rokov.
V utorok minister životného prostredia Naí Dillí, ktoré je podľa IQAir už štyri roky po sebe najznečistenejším hlavným mestom na svete, uviedol, že úradníci sa v tomto roku snažia bojovať s týmto problémom pomocou umelého dažďa.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies