Podľa najnovšej štúdie publikovanej vo vedeckom časopise Nature Computational Science hardvér používaný generatívnou umelou inteligenciou (AI) môže do konca tohto desaťročia ukončiť svoju dráhu ako opotrebovaný elektronický odpad.
GenAI – aplikácie generatívnej umelej inteligencie, napríklad ChatGPT spôsobili vo verejnosti boom. Často pozabudnutým aspektom pritom je hardvér, ktorý je potrebný na ich používanie. Náročné sú totiž na výkon a energiu. Ani ich prevádzka nie je jednoduchá a vyžaduje si špeciálne grafické karty (GPU) v počítačoch. Množstvo takýchto počítačov tvorí dátové centrum.
Jedno z najrozsiahlejších dátových centier patrí Čínskemu Telekomu v autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko na severe Číny. Rozprestiera sa na ploche asi 100 hektárov a jeho spotreba energie sa pohybuje okolo 150 MW energie. Podľa portálu Data Centre Magazine ho využíva aj známe elektronické trhovisko Alibaba.
GenAI je pre mnohých nenahraditeľné a v prípade výpadku elektriny nechcú riskovať stratu svojich dát. Siahnu preto po neprerušiteľných zdrojoch napájania – UPS. Sú to obrovské akumulátory. Na ich výrobu sú potrebné rovnaké zdroje ako na produkciu akumulátorov pre automobily či smartfóny.
Keď sa hardvér opotrebuje či „zostarne“, potrebná je jeho výmena. A tak sa starý hardvér stáva elektroodpadom. Výskumníci z Inštitútu mestského prostredia Čínskej akadémie vied v Pekingu a Reichmanovej univerzity v Tel Avive sa pokúsili spočítať všetky obvodové dosky, akumulátory a iné elektronické komponenty potrebné na využívanie GenAI. Výsledky publikovali vo vedeckom časopise Nature Computational Science.
Na to, aby dospeli k istému odhadu, použili množstvo hardvéru zvyčajne potrebného na spustenie aplikácie GenAI v dátovom centre a priemernú trvanlivosť jednotlivých súčiastok. Potom spočítali jednotlivé dátové centrá. Na základe dát urobili odhad predpokladaného záujmu o jednotlivé aplikácie a ich služby počas niekoľkých rokov. Následne dostali počítačový model na odhad množstva hardvéru.
Dospeli k záveru, že AI priemysel môže do roku 2030 vyprodukovať 1,2 až 5 miliónov ton elektroodpadu. Množstvo ročne vyprodukovaného elektroodpadu môže do roku 2030 stúpnuť z 2 600 ton v roku 2023 až na 2,5 milióna ton.
Podľa vedcov by riešením bolo, že výrobcovia hardvéru pristúpia na obehové hospodárstvo - cirkulárnu ekonomiku a budú hardvér recyklovať.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies