PEKING - V októbri dosiahol čínsky vývoz najrýchlejší rast za viac ako dva roky, keď sa krajina pripravovala na možný nárast ciel zo strany USA a Európskej únie. V reakcii na obchodné hrozby čínske orgány zintenzívnili podporu hospodárskeho rastu a plánujú ďalšie stimulačné opatrenia, aby zmiernili dopady poklesu vývozu a slabého domáceho dopytu.
Čínsky vývoz rástol v októbri najrýchlejším tempom za viac ako dva roky, keďže továrne sa ponáhľali so zásobami na hlavné trhy v očakávaní ďalších ciel zo strany USA a Európskej únie, keďže hrozba obchodnej vojny na dvoch frontoch bola veľká.
Výrazné víťazstvo Donalda Trumpa v amerických prezidentských voľbách vyzdvihlo jeho predvolebný sľub, že zavedie clá na čínsky dovoz vo výške viac ako 60 %, a pravdepodobne podnieti presun zásob do skladov na prvom čínskom vývoznom trhu.
Počas predvolebnej kampane Trump pohrozil, že na čínsky tovar predávaný do USA uvalí dodatočné clá vo výške 60 % alebo viac. Zvýšené clá vo výške najmenej 10 % počas Trumpovho prvého funkčného obdobia vo funkcii prezidenta nenarušili pozíciu Ameriky ako najväčšieho obchodného partnera Číny.
Nové clá - potenciálne vo väčšom rozsahu - by však pre Čínu prišli v rozhodujúcom čase. Krajina sa pri svojom raste viac spolieha na vývoz, keďže bojuje s poklesom cien nehnuteľností a nízkymi spotrebiteľskými výdavkami.
Ak Trump zvýši clá na 60 %, mohlo by to znížiť čínsky vývoz o 200 miliárd USD, čo by spôsobilo zníženie HDP o 1 percentuálny bod, uviedol na konferencii Citigroup Zhu Baoliang, bývalý hlavný ekonóm čínskej agentúry pre hospodárske plánovanie.
Od konca septembra čínske orgány zvýšili úsilie o podporu spomaľujúceho sa hospodárskeho rastu. Očakáva sa, že stály výbor Národného ľudového zhromaždenia - parlamentu krajiny - schváli ďalšie fiškálne stimuly na svojom zasadnutí tento týždeň, ktoré sa skončí v piatok.
"V reakcii na potenciálne "Trumpove šoky" čínska vláda pravdepodobne zavedie väčšie stimulačné opatrenia," povedal Yue Su, hlavný ekonóm Economist Intelligence Unit. "Prekrývanie zasadnutia NPC s výsledkami volieb v USA naznačuje, že vláda je pripravená prijať rýchle opatrenia."
Očakáva stimulačný balík v hodnote viac ako 10 biliónov jüanov (1,39 bilióna USD), pričom približne 6 biliónov jüanov pôjde na výmenu dlhu miestnych vlád a rekapitalizáciu bánk. Viac ako 4 bilióny jüanov pôjdu pravdepodobne na špeciálne dlhopisy miestnych vlád na podporu nehnuteľností, uviedla Su. Neupresnila, v akom časovom období.
Čína zaznamenala pokles importov z Európskej únie o 6,1 % a z juhovýchodnej Ázie o 7,3 %, pričom dopyt po rope klesol šiesty mesiac po sebe. Podľa makroekonomického analytika Zhou Maohua je príčinou slabý domáci dopyt a nízke ceny importu. Výnimkou boli zvýšené nákupy sóje z USA, pred ich nedávnymi voľbami. Analytici očakávajú, že čínski politici budú podporovať domácu spotrebu a rozvíjať nové exportné trhy na zmiernenie dopadov obchodných taríf.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies