BRATISLAVA - Národné centrum zdravotníckych informácií, Liga za duševné zdravie a Slovenská zdravotnícka univerzita podpísali memorandum o spolupráci. Cieľom je zlepšiť výskum, vzdelávanie a informovanosť v oblasti duševného zdravia a celkového zdravotníctva na Slovensku. Spolupráca otvára nové príležitosti pre národné aj medzinárodné projekty zamerané na inovácie v zdravotnej starostlivosti.
Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), Liga za duševné zdravie (LZDZ) SR a Slovenská zdravotnícka univerzita (SZU) v Bratislave uzavreli memorandum o spolupráci, ktoré má ambíciu výrazne zlepšiť oblasť zdravotníctva na Slovensku.
Podpisom memoranda, o ktorom informovala Alena Krčová z NCZI, sa tieto organizácie zaväzujú k rozvoju výskumu, vzdelávania a posilneniu informovanosti o zdraví, pričom sa zamerajú najmä na oblasť duševného zdravia.
Spolupráca medzi NCZI, LZDZ a SZU otvára možnosti zapojenia slovenských odborníkov do národných a medzinárodných projektov, zameraných na inováciu zdravotnej starostlivosti.
"Podpisom memoranda otvárame novú kapitolu v oblasti zdravotníckeho výskumu a vzdelávania na Slovensku. Spojením síl s Ligou za duševné zdravie a Slovenskou zdravotníckou univerzitou vytvárame silný a inovatívny tím, ktorý má potenciál priniesť významné zmeny v oblasti starostlivosti o duševné zdravie,“ uviedol riaditeľ NCZI Pavol Vršanský.
Vršanský zdôraznil dôležitosť kvalitných a dostupných zdravotníckych dát, ktoré sú základom pre efektívnu prevenciu a liečbu.
Martin Knut, predseda správnej rady Ligy za duševné zdravie, zdôraznil potrebu štruktúrovaného spracovania dát v oblasti duševného zdravia, ktoré je v súčasnosti na Slovensku zanedbávané.
Liga za duševné zdravie nedávno vydala metaštúdiu, ktorá zhromažďuje verejne dostupné dáta v oblasti duševného zdravia. Cieľom tejto spolupráce je vďaka dátam presne kvantifikovať náklady, ktoré spoločnosť vynakladá pre nedostatok komunitných služieb v oblasti duševného zdravia.
"Na základe takýchto dát môžeme presvedčiť tých, ktorí rozhodujú o financiách, že Fond na podporu duševného zdravia nie je len náklad, ale investícia s vysokou návratnosťou,“ dodal Knut.
Rektor Slovenskej zdravotníckej univerzity Peter Šimko uviedol, že SZU sa chce prostredníctvom tejto spolupráce aktívne podieľať na rozvoji vedy a výskumu v zdravotníctve, s dôrazom na duševné zdravie.
Táto iniciatíva má potenciál priniesť na Slovensko inovatívne výskumné aktivity a umožniť zdieľanie poznatkov nielen na domácej, ale aj na európskej úrovni.
Spoločné úsilie týchto troch organizácií má za cieľ nielen zlepšiť systém duševnej zdravotnej starostlivosti, ale tiež podporiť kvalitné vzdelávanie budúcich zdravotníkov a zvýšiť informovanosť verejnosti o dôležitosti prevencie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies