Návrh Viktora Orbána na rýchle prímerie na Ukrajine viedol ku kritickej odpovedi Volodymyra Zelenského, ktorý ho označil za „nezmysel a disharmóniu“.
Viktor Orbán a Volodymyr Zelenskyj sa vo štvrtok stretli v Budapešti na samostatných tlačových konferenciách, ktoré odkryli ich diametrálne odlišné predstavy o tom, ako ukončiť vojnu na Ukrajine.
Maďarský premiér, ktorý bol hostiteľom summitu Európskeho politického spoločenstva (EPC), dôrazne podporil potrebu zabezpečiť rýchle prímerie na Ukrajine ako predohru k mierovým rokovaniam s Ruskom.
„Predpokladom každého mieru je komunikácia. Podmienkou komunikácie je prímerie,“ povedal Orbán. „Vyjednávanie si vyžaduje čas. Najskôr však treba dosiahnuť prímerie.“
„Takže to, za čo sa zasadzujem, je prímerie, ktoré môže poskytnúť priestor a čas bojujúcim stranám na komunikáciu a na začatie rokovaní o mieri,“ dodal.
Orbán argumentoval, že zvolenie Donalda Trumpa za prezidenta USA tento týždeň znamená, že „svet sa mení“ a Európa by mala prehodnotiť svoj postoj podľa politických vetrov, vrátane finančnej a vojenskej pomoci, ktorú kontinent poskytol Ukrajine (pozn. redakcie: ktorú jeho vláda vo viacerých prípadoch zablokovala), a sankčného režimu, ktorý blok uvalil na Kremeľ (pozn. redakcie: ktorý jeho vláda vo viacerých prípadoch zmiernila).
Trump: Zelenskyj je najväčší obchodník
Jeho vyjadrenia sa zhodovali s vyjadreniami Donalda Trumpa, ktorý označil Zelenského za „najväčšieho obchodníka“ a prisľúbil, že uzavrie dohodu o ukončení vojny „do 24 hodín“, čo vyvolalo obavy, že republikán, ktorého inaugurácia do Bieleho domu sa uskutoční v januári, úplne zastaví pomoc.
„Ľudia v Európe sú čoraz menej ochotní financovať vojnu, ktorej presne nerozumejú, nechápu, aký je presne účel tejto vojny, nikto nemôže dať záruku, ako dlho to bude trvať, nikto nemôže zaručiť, kedy budú sankcie účinné,“ vyhlásil pred novinármi Orbán.
„Americké voľby uzavreli kapitolu a otvorili novú cestu. Je zrejmé, že dochádza aj k zmene myslenia a ideí. Taký je život,“ doplnil maďarský premiér.
Premiér priznal, že veľké stretnutie v Budapešti, na ktorom sa zúčastnila väčšina lídrov EÚ spolu s ďalšími hlavami štátov a vlád zo širšieho európskeho regiónu vrátane Británie, Moldavska, Albánska, Srbska a Turecka, neprinieslo „žiadnu dohodu“ o tejto chúlostivej otázke.
„Názory na pokračovanie vojny alebo rýchle prímerie a rokovania sa stále rozchádzajú,“ povedal.
„Ale jedna vec je dnes zrejmá: Tých, ktorí chcú mier, je čoraz viac a (po) voľbách v USA sa tábor tých, ktorí chcú mier, mnohonásobne zväčšil,“ dodal. „Toto je nová situácia a Európa musí reagovať.“
Orbánove vyjadrenia vyvolali ostrú kritiku zo strany samotného Zelenského, ktorý vystúpil krátko po odchode maďarského premiéra.
Zelenskyj sa nezdržal: Návrhy na rýchle prímerie sú podľa neho „nebezpečné“ a „nezodpovedné“, pretože ignorujú krutú realitu vojny.
„Je to veľmi znepokojujúca výzva pre všetkých našich občanov. 'Najprv prímerie, potom sa uvidí'. Kto ste vy? Zomierajú vaše deti? Sú tam zabíjané? Sú vaše domy zničené? O čom to hovoríme? Kto ste?“ reagoval podráždene Zelenskyj.
„Prímerie? Skúšali sme to v roku 2014, snažili sme sa ho dosiahnuť a potom sme stratili Krym a potom sme mali plnohodnotnú vojnu v roku 2022,“ dodal Zelenskyj a varoval, že prímerie bez bezpečnostných záruk by umožnilo Rusku ‚zničiť a zničiť našu nezávislosť a suverenitu‘.
„Líder, ktorý je proti členstvu Ukrajiny v NATO, ponúka prímerie. Je to nezmysel a disharmónia. Prečo? Pretože k prímeriu dochádza vtedy, keď obeť vie, že bude mať bezpečnostné záruky,“ doplnil Zelenskyj narážajúc na Orbánov zaznamenaný odpor voči členstvu Ukrajiny v transatlantickej aliancii.
Kyjev už dlho varuje, že akúkoľvek narýchlo uzavretú dohodu o zastavení nepriateľských akcií by Moskva využila na to, aby sa pridŕžala území, ktoré obsadila na východe, a aby invázia bola trvalá. Zelenskyj a jeho zástupcovia trvajú na tom, že jediným východiskom z vojny je úplné vrátenie ukrajinských území a zaplatenie reparácií zo strany Ruska.
Prezident si zobral na mušku Orbánovo kontroverzné júlové stretnutie s Vladimirom Putinom, ktoré podnietilo intenzívnu reakciu a bojkot predsedníctva Maďarska v Rade EÚ.
„Toto je to, čomu teraz hovoríme 'experti z kresla'. Iný výraz pre to neexistuje,“ povedal Zelenskyj. „Ľudia, ktorí vojnu nezažili, ale videli ju len v knihách a filmoch. Ľudia, ktorí strávili roky alebo mesiace rozhovormi s Putinom, objímali (ho), ale nikdy proti nemu nebojovali. Je to analýza bez hlbokého pochopenia vojny, jej dôsledkov, rizík.“
Na otázku, či verí, že Orbánom opísaný „pro-mierový“ tábor získava prívržencov, ako tvrdí premiér, Zelenskyj odpovedal: „Nie. Ja? Nie.“
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies