WASHINGTON - Americký Federálny rezervný systém vo štvrtok znížil úrokové sadzby o 25 bázických bodov v súvislosti s ochladzujúcou sa infláciou a oslabujúcim sa trhom práce, čo predstavuje druhé zníženie sadzieb v tomto cykle uvoľňovania.
"Od začiatku roka sa podmienky na trhu práce vo všeobecnosti zmiernili a miera nezamestnanosti sa zvýšila, ale zostáva nízka. Inflácia pokročila smerom k 2-percentnému cieľu výboru, ale zostáva mierne zvýšená," uviedol vo svojom vyhlásení Federálny výbor pre voľný trh (FOMC), orgán centrálnej banky, ktorý určuje jej politiku.
Na podporu svojich cieľov sa výbor rozhodol znížiť cieľové rozpätie sadzby federálnych fondov o 0,25 percentuálneho bodu na 4,5 % až 4,75 %, uvádza sa vo vyhlásení.
Najnovšie rozhodnutie Fedu prišlo po slabej správe o zamestnanosti, ktorá ukázala, že americkí zamestnávatelia v októbri vytvorili len 12 000 pracovných miest v podmienkach ochladzujúceho sa trhu práce. Toto spomalenie sa ešte zhoršilo v dôsledku štrajku a vplyvu nedávnych hurikánov.
Najnovšia správa tiež revidovala zamestnanosť za august a september smerom nadol, a to na prírastok 78 000, resp. 223 000. Po týchto revíziách je zamestnanosť za tieto dva mesiace spolu o 112 000 osôb nižšia, ako sa predtým uvádzalo.
Po zasadnutí 17. a 18. septembra centrálna banka znížila cieľové rozpätie sadzby federálnych fondov o 50 bázických bodov, čo znamenalo prvé zníženie sadzieb za viac ako štyri roky a signalizovalo začiatok cyklu uvoľňovania.
Na tlačovej konferencii po skončení dvojdňového zasadnutia Fedu predseda Fedu Jerome Powell uviedol, že inflácia sa za posledné dva roky výrazne znížila, ale jadrová inflácia zostáva mierne zvýšená.
Celkové ceny osobnej spotreby (PCE) - preferovaný ukazovateľ inflácie Fedu - sa za 12 mesiacov do septembra zvýšili o 2,1 %. S vylúčením volatilných kategórií potravín a energií sa jadrové ceny PCE zvýšili o 2,7 %. "Práca v oblasti inflácie ešte nie je hotová," povedal Powell.
Predseda Fedu poznamenal, že výbor je v procese "rekalibrácie" z "pomerne reštriktívnej úrovne", pričom uviedol, že cieľové rozpätie sadzby federálnych fondov bolo po dvoch po sebe nasledujúcich zníženiach znížené o 75 bázických bodov.
Powell priznal, že napriek dobrým výsledkom hospodárstva Američania stále pociťujú dôsledky vysokých cien. "Na to, aby sa ľudia cítili lepšie, je potrebných niekoľko rokov reálneho rastu miezd," povedal.
Posledné zasadnutie FOMC sa konalo krátko po prezidentských voľbách v USA v roku 2024, v ktorých s prehľadom zvíťazil bývalý prezident Donald Trump - republikánsky kandidát - v otázkach vrátane inflácie, imigrácie a konfliktov na Blízkom východe. Powell uviedol, že v najbližšom období nebudú mať voľby vplyv na politické rozhodnutia Fedu.
"Konkrétne to, či a do akej miery by tieto (nové) politiky mali význam pre dosiahnutie našich cieľových premenných, maximálnej zamestnanosti a cenovej stability, neodhadujeme, nešpekulujeme a nepredpokladáme," povedal.
Na otázku, či by odstúpil, ak by ho novozvolený prezident Donald Trump požiadal o rezignáciu, Powell odpovedal rozhodným "nie". Na otázku, či verí, že budúci prezident má právomoc ho vyhodiť, predseda Fedu odpovedal: "Podľa zákona to nie je dovolené."
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies