BRATISLAVA - Od budúceho roka prejde financovanie materských škôl na štát, čo má zvýšiť dostupnosť a kvalitu predprimárneho vzdelávania. Novela zákona zavádza prísnejšiu kontrolu vzdelávacích programov mimo štandardu a kladie dôraz na politickú a náboženskú neutralitu výchovy. Zmeny sa dotknú aj detí s trvalým pobytom v obci, ktoré majú nárok na povinné predprimárne vzdelávanie, a zabezpečujú prístup k vzdelaniu aj pre deti odídencov z Ukrajiny.
Od budúceho roka nastanú významné zmeny vo financovaní a fungovaní materských škôl (MŠ) na Slovensku. Prezident Peter Pellegrini podpísal novelu zákona, ktorá presúva financovanie materských škôl zo štátneho rozpočtu, pričom táto legislatíva prinesie nové mechanizmy kontroly a pravidlá pre výchovu a vzdelávanie detí nad rámec štandardného programu.
Novela zákona má byť krokom k zvýšeniu dostupnosti a transparentnosti výchovy a vzdelávania, a zároveň reaguje na záväzky Slovenska v rámci Plánu obnovy a odolnosti SR.
Podľa zákona sa zníži podiel obcí na výnose dane z príjmov fyzických osôb zo 70 % na 56,1 %. Tieto prostriedky budú určené pre financovanie materských škôl prostredníctvom štátnych nenormatívnych príspevkov, ktoré majú pokryť náklady na dopravu, príspevky na výchovno-vzdelávacie procesy, či ďalšie podporné opatrenia.
Prezident Pellegrini pri podpise zákona uviedol, že opatrenia už nie sú len „novými koncepciami na papieri“, ale reálne vstupujú do praxe.
Novela zavádza aj prísnejšie pravidlá pre vzdelávanie, ktoré sa bude poskytovať nad rámec štandardného programu. Ak škola chce zahrnúť takéto aktivity do svojho programu, musí získať súhlas rady školy a pedagogickej rady, pričom zákonný zástupca dieťaťa má právo aktívne vyjadriť nesúhlas.
Toto opatrenie má zabrániť vzdelávaniu, ktoré by mohlo byť v rozpore s princípmi výchovy a vzdelávania, napríklad ak by viedlo k šíreniu dezinformácií alebo k podnecovaniu nenávisti či intolerancie.
Pre deti, ktoré majú trvalý pobyt v obci, alebo sú umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu, novela garantuje povinné predprimárne vzdelávanie. Ak v obci nie je k dispozícii materská škola, obce sú povinné dohodnúť sa na spádovej škôlke.
Ak sa nedohodnú, spádovú škôlku určí príslušný regionálny úrad školskej správy. Táto úprava zaručuje, že každé dieťa bude mať prístup k predprimárnemu vzdelávaniu, bez ohľadu na to, kde býva.
Zákon posilňuje aj právomoci Štátnej školskej inšpekcie, ktorá môže iniciovať konanie ex offo pri zistení porušení predpisov aj bez predchádzajúceho podnetu. Riaditelia, ktorých odvolá inšpektor, sa po novom nebudú môcť opäť uchádzať o rovnakú pozíciu.
Legislatíva prináša tiež princíp politickej, náboženskej a ideologickej neutrality, ktorý nadväzuje na doterajšie princípy výchovy a vzdelávania. Tento krok má posilniť dôveru v školský systém a zabezpečiť, že výchova v materských školách nebude ovplyvňovaná ideologickými záujmami.
Zmeny tiež reflektujú potreby odídencov z Ukrajiny, pre ktorých novela zavádza prechodné opatrenia na lepšie vymožiteľnosť povinného predprimárneho vzdelávania, čím sa zaistí prístupnosť vzdelávania aj pre deti v tejto skupine.
Prezident Pellegrini verí, že financovanie materských škôl priamo zo štátneho rozpočtu zvýši kvalitu vzdelávacieho systému a pomôže deťom lepšie pochopiť súvislosti bez zbytočného memorovania.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies