BRATISLAVA - Slovenský parlament schválil novelu zákona o ochrane prírody, ktorá od roku 2025 umožní motoristom jazdu a státie na poľných a účelových cestách v oblastiach s druhým stupňom ochrany, zlepší prístup k rekreačným lokalitám a obmedzí právomoci občianskych združení v správnych konaniach. Novelou sa reaguje na potreby obyvateľov, zníženie byrokracie a odstránenie prísnych zákazov v prírodných lokalitách.
Poslanci NR SR schválili novelu zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá prináša viacero zmien vo využívaní chránených území, zameraných na uľahčenie prístupu obyvateľov k rekreačným a súkromným oblastiam.
Podľa tejto novely bude možné jazdiť a stáť s motorovým vozidlom aj v oblastiach s druhým stupňom ochrany na účelových a existujúcich prístupových poľných cestách. Zákon tak uľahčí prístup k chatovým osadám, lazom a kopaniciam, a umožní ľahší výkon činností, ako sú rybárstvo a včelárstvo.
Novelou sa tiež uvoľnili pravidlá pre jazdu na bicykli, kolobežke a ďalších vozidlách na pozemkoch mimo zastavaných území, s výnimkou diaľnic, miestnych komunikácií a vyznačených cyklotrás. Rovnako sa zrušil zákaz používania záprahových vozidiel mimo zastavaného územia, ktorý podľa predkladateľov nemal v prírodných oblastiach opodstatnenie.
Zmeny sa dotknú aj občianskych združení v správnych konaniach. Po novom budú mať postavenie „zúčastnených osôb,“ čo obmedzí ich možnosti podávať odvolania, hoci si zachovajú možnosť podať správnu žalobu. Tento krok má zabrániť tomu, aby účelovo zakladané združenia zneužívali správne konania na obštrukcie.
Novela rieši aj odpadové hospodárstvo – posúva termín pre obce, kedy musia začať skládkovať odpad s biologickou stabilitou, na rok 2027. Zákon tak reaguje na zvýšené náklady, ktoré by obce mali podľa novej vyhlášky vynaložiť na skládkovanie odpadu.
Zmeny majú vstúpiť do platnosti 1. januára 2025 a prispieť k efektívnejšiemu využívaniu chránených oblastí a lepšiemu nastaveniu správnych konaní, ako aj uľahčeniu procesu správy odpadu pre obce.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies