BERLÍN - Nemecká vládnuca koalícia troch strán sa rozpadla po tom, ako kancelár Olaf Scholz oznámil, že pre pretrvávajúce rozpory v otázke výdavkov a ekonomických reforiem odvolá ministra financií Christiana Lindnera. To otvára cestu k predčasným voľbám v priebehu niekoľkých mesiacov.
Nemecký kancelár uviedol, že hlasovanie o dôvere sa najskôr uskutoční 15. januára. Ak Scholz toto hlasovanie pravdepodobne prehrá, do marca sa uskutočnia predčasné voľby.
Obnovená politická nestabilita v Nemecku prišla len niekoľko hodín po jasnom víťazstve Donalda Trumpa vo voľbách v USA, čo ohromilo nemeckých politických lídrov, ktorí sú pri obrane svojej krajiny závislí od americkej vojenskej sily a obávajú sa, že Trumpova colná politika oslabí nemecký priemysel.
Ukázalo sa, že rozpory v koalícii sú príliš veľké na to, aby ich bolo možné prekonať. Lindner a jeho FDP trvali na tom, aby nemecká vláda dodržiavala prísne výdavkové pravidlá a znižovala dane, hoci jeho ľavicoví koaliční partneri chceli zachovať sociálne výdavky a podporiť nemecký priemysel prostredníctvom hospodárskych stimulov.
„Minister Lindner príliš často blokoval zákony nevhodným spôsobom,“ uviedol Scholz vo vyhlásení. „Príliš často sa dopúšťal malicherných straníckych taktík. Príliš často porušil moju dôveru.“
Scholz uviedol, že požiadal Lindnera, aby zmiernil výdavkové pravidlá a umožnil tak väčšiu pomoc Ukrajine, ale Lindner to odmietol s tým, že takýto krok by bol „porušením mojej prísahy“. Linder tiež napadol Scholzovu reakciu na hospodársku slabosť Nemecka.
„Olaf Scholz dlho nedokázal rozpoznať potrebu nového hospodárskeho prebudenia v našej krajine,“ uviedol Lindner vo vyhlásení. „Dlhodobo zľahčoval hospodárske obavy našich občanov.“
FDP je najmenšou stranou v koalícii a v súčasnosti dosahuje iba 4 percentá, čo je pod hranicou potrebnou na vstup do nemeckého parlamentu, takže jej lídri uvažujú o rozpade koalície, aby si zachránili politickú budúcnosť. Zdá sa, že Scholz vyhadzovom Lindnera porazil FDP.
V prípade predčasných volieb by pravdepodobne vznikla nová vláda pod vedením stredopravej Kresťanskodemokratickej únie (CDU), ktorá v súčasnosti vedie v prieskumoch s veľkým náskokom. Lídri CDU sa v posledných rokoch v otázke migrácie prudko obrátili doprava a zároveň sa zasadzujú za výraznejšiu vojenskú pomoc Ukrajine.
Ústredným bodom súčasných koaličných nezhôd bolo prijatie rozpočtu na rok 2025 v parlamente, v ktorom je potrebné vyplniť medzeru vo výške najmenej 2,4 miliardy eur a potenciálne oveľa viac , ako aj dohoda o opatreniach na ozdravenie chradnúceho hospodárstva krajiny.
Očakáva sa, že Trumpovo víťazstvo bude vyvíjať silný tlak na najväčšiu európsku ekonomiku. Analýza Nemeckého ekonomického inštitútu (IW) odhaduje, že nová obchodná vojna by mohla Nemecko počas štyroch rokov Trumpovho pôsobenia stáť 180 miliárd eur.
Mnohí v Nemecku dúfali, že víťazstvo Trumpa v amerických voľbách predtým prinúti koalíciu držať spolu kvôli obavám, že nastupujúci prezident dá najväčšej európskej ekonomike poriadne zabrať.
Nakoniec sa však ukázalo, že ani hroziaca hrozba Trumpa nestačí na to, aby rozhádané strany odložili svoje rozdiely.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies