BRATISLAVA- Novela zákona umožní polícii používať skríningové testy na drogy pri kontrole vodičov. Odborník Ľubomír Okruhlica zdôrazňuje, že testovanie slín je neinvazívne a efektívne pri odhaľovaní vodičov pod vplyvom drog, ktoré negatívne ovplyvňujú schopnosť riadiť.
Ako uvádza hlavný odborník pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica, testy na drogy prispejú k eliminácii nebezpečných vodičov na cestách. Vyjadril sa tak po schválení novely zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov. Novela by mala umožniť polícii využívať skríningové testovacie súpravy na zisťovanie prítomnosti omamných alebo psychotropných látok u vodičov.
Skríning má byť založený na testovaní zo slín. "Nie je to invazívne a ani také komplikované, ako to bolo doteraz," vysvetlil Okruhlica a doplnil, že doteraz sa prítomnosť drog zisťovala odberom moču. "Ak ide o látky, ktoré môžu ovplyvniť schopnosť riadiť vozidlo – od marihuany, cez metamfetamíny až po heroín – je dobré, že sú na to dostupné prostriedky," uviedol Okruhlica.
Odborník upozornil na riziká, ktoré tieto látky prinášajú. Opioidy môžu vodičom spôsobiť oneskorené reakcie a zlý odhad situácie, pričom marihuana môže vyvolať až halucinácie. "Ak je dávka vyššia, vodič vidí veci, ktoré na ceste nie sú, vyhne sa im a môže skončiť v priekope," doplnil. Treba však dodať, že tieto slová neboli podložené žiadnym vedeckým výskumom. Naopak, kokaín a metamfetamíny môžu zvýšiť agresivitu za volantom.
Novelu, ktorá povoľuje využívanie skríningových testov na drogy, tento týždeň schválila Národná rada SR. Predkladateľ vysvetlil, že zavedenie skríningových súprav ukázalo potrebu upraviť zákon, ktorý doteraz neupravoval ich používanie políciou pri dohľade nad bezpečnosťou cestnej premávky.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies