Práve 11. november sa nerozlučne spája so známou pranostikou o Martinovi na bielom koni. Jedna z pranostík o svätom Martinovi hovorí, ako prichádza na bielom koni. Existujú však aj ďalšie: Na svätého Martina, kúri sa už z komína. Na Martina medveď líha.
Pranostika o Martinovi na bielom koni vychádzala z pozorovania prírody. Život ľudí v minulosti závisel od zmien počas ročných období. V novembri si všímali dni, kedy prišlo prvé sneženie. Bola to predzvesť zimy. Súviselo to najmä s nížinatými oblasťami Slovenska.
Pranostika o bielom koni sa spája s priemerným dátumom prvého sneženia v nízkych polohách. Čím je nadmorská výška väčšia, priemerný dátum prvého sneženia sa posúva do októbra. Sneh zväčša nemá dlhé trvanie, rýchlo sa topí, často v ten istý deň, kedy napadne.
Biely kôň symbolizuje začiatok zimy, ktorý nás má prekvapiť.
Odborníci zo Slovenskej akadémie vied sa venovali pranostike Martina na bielom koni. Ich skúmanie súviselo aj s klimatickými zmenami. A výsledok? Zistili, že za 33 rokov, ktoré sledovali, snežilo na Liptove presne na Martina, teda 11. novembra, iba štyrikrát.
„Ak má Martin na bielom koni predstavovať prvé sneženie po jeseni, podľa našich údajov prichádzal prvý sneh na Liptov s oneskorením, v priemere až 20. novembra, čiže na Félixa,“ uviedol hydrológ Michal Danko z Výskumnej základne pre horskú hydrológiu Ústavu hydrológie SAV v Liptovskom Mikuláši.
Podľa rôznych zdrojov sa Martin narodil v roku 316 n. l. v Sabarii (dnešné Maďarsko). Jeho otec slúžil v rímskych légiách. Po svojich 15. narodeninách sa aj jeho syn pridal k armáde. Raz počas treskúcej zimy stretol premrznutého žobráka. Podelil sa s ním o svoj plášť. Ako hovorí legenda, v noci hneď na to sa mu vo sne zjavil Ježiš, ktorý mal na sebe práve tú polovicu plášťa, ktorú daroval Martin. Tento zážitok zanechal v Martinovi hlbokú stopu, a preto sa rozhodol prijať kresťanstvo.
Z armády odišiel a žil ako pustovník. Neskôr sa pridal k biskupovi Hilariovi vo Francúzsku, stal sa kňazom a vydal sa na kresťanskú cestu. Tešil sa obľube chudobných a obyčajných ľudí. Martin sa považuje za patróna vojakov, jazdcov, koní, podkúvačov koní, vinárov a mnohých ďalších.
Biskup Martin Tourský sa dožil vyše 80 rokov. Zomrel 8. novembra 397 v Candes pri Tours na jednej zo svojich misijných ciest. Pohreb sa konal 11. novembra, preto je sviatok určený na tento deň. Krátko po jeho smrti miesto vyhľadávali pútnici.
Aj v erbe mesta Martin je na modrom štíte vyobrazený striebornoodetý zlatovlasý rytier sediaci na striebornom koni. Ľavicou si pridržiava červený plášť, v pravici drží zlatý meč. Pred koňom kľačí strieborný zlatovlasý žobrák.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies