TOKIO - Líder japonskej vládnucej Liberálnodemokratickej strany (LDP) Šigeru Išiba bol v pondelok opätovne vymenovaný za predsedu vlády krajiny na druhé funkčné obdobie po tom, ako získal najviac hlasov v oboch komorách parlamentu.
Japonský parlament sa popoludní zišiel na mimoriadnom zasadnutí, aby zvolil nového predsedu vlády. Keďže vládnuca koalícia LDP a Komeito stratila minulý mesiac v parlamentných voľbách dlhoročnú väčšinu, hlasovanie sa dostalo do druhého kola medzi Išibom a lídrom hlavnej opozičnej Ústavnej demokratickej strany Jošihikom Nodom, keďže ani jeden z kandidátov nezískal absolútnu väčšinu.
V druhom kole volieb, prvom po 30 rokoch do Snemovne reprezentantov, získal 67-ročný Išiba 221 hlasov, čím prekonal Nodu so 160 hlasmi a stal sa 103. premiérom krajiny napriek tomu, že nedosiahol hranicu 233 hlasov.
Neskôr bude slávnostne inaugurovaný na ceremónii v cisárskom paláci a večer sa uskutoční tlačová konferencia. Čoskoro dôjde k vymenovaniu členov vlády a očakáva sa, že hlavný tajomník vlády Jošimasa Hajaši oznámi zoznam ministrov druhého kabinetu Išiba.
Išiba sa začiatkom októbra ujal funkcie 102. premiéra krajiny a okamžite vypísal predčasné voľby s cieľom upevniť si svoju pozíciu. Namiesto posilnenia mandátu však čelil výraznému neúspechu, keďže voliči, frustrovaní rastúcou infláciou a škandálom s finančnými prostriedkami, spôsobili vládnucemu bloku najhorší výsledok od roku 2009.
LDP a Komeito získali celkovo 215 zo 465 kresiel v silnej komore parlamentu, čo je menej ako 233 kresiel potrebných na získanie väčšiny. Samotná LDP získala 191 kresiel, čo je oveľa menej ako 247 kresiel, ktoré mala pred voľbami.
Naopak, hlavná opozičná Ústavnodemokratická strana výrazne zvýšila svoje zastúpenie, a to z 98 kresiel pred voľbami na 148 kresiel.
Na začiatku svojho druhého funkčného obdobia stojí Išiba pred naliehavou úlohou orientovať sa v zložitom domácom prostredí, ktoré je poznačené hospodárskym napätím, frustráciou verejnosti z inflácie a náročnými rokovaniami s opozičnými stranami.
Nedostatok vládnucej väčšiny znamená, že Išibova vláda bude do veľkej miery závisieť od spolupráce s opozičnými stranami, najmä keď sa blížia kľúčové politické rokovania.
V dňoch, ktoré predchádzali jeho znovuzvoleniu, sa Išiba snažil získať podporu koaličných partnerov a opozičných lídrov a zdôrazňoval svoj zámer riešiť domáce problémy transparentne a v spolupráci.
Analytici však poznamenali, že vzhľadom na nespokojnosť obyvateľstva s infláciou a klesajúci rating bude musieť jeho administratíva nájsť rovnováhu medzi naliehavými hospodárskymi reformami a strategickými spojenectvami, aby zabezpečila stabilnú vládu a vyhla sa tak politickej patovej situácii.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies