Nové poznatky o Uráne: Sonda Voyager 2 mohla skresliť naše chápanie magnetosféry planéty + VIDEO

NETKY.SK • 12 November 2024, 15:15 • 2 min
Nové poznatky o Uráne: Sonda Voyager 2 mohla skresliť naše chápanie magnetosféry planéty + VIDEO

Vedci objavili, že údaje zo sondy Voyager 2, ktoré boli získané počas jej preletu okolo Uránu v roku 1986, môžu byť skreslené neobvyklými podmienkami, ktoré viedli k nesprávnym pozorovaniam planéty. Nové analýzy naznačujú, že sonda zachytila Urán v zriedkavej udalosti, čo môže vysvetliť záhady o jeho magnetosfére a plazmovej aktivite.

slovakia

left justify in out

V roku 1781 britský astronóm nemeckého pôvodu William Herschel objavil Urán ako prvú planétu pomocou teleskopu. Táto chladná planéta, tretia najväčšia v našej slnečnej sústave, zostáva aj po 243 rokoch tak trochu záhadou. A ukázalo sa, že niektoré z vecí, ktoré sme si mysleli, že o nej vieme, boli nesprávne.

Veľa poznatkov o Uráne bolo získaných, keď v roku 1986 uskutočnila päťdňový prelet robotická sonda Voyager 2 NASA. Vedci však teraz zistili, že sonda ju navštívila v čase neobvyklých podmienok - intenzívneho slnečného vetra -, ktoré viedli k zavádzajúcim pozorovaniam Uránu, konkrétne jeho magnetického poľa.

Nový pohľad na údaje teraz odhalil, že Voyager 2 sa priblížil k vzdialenej planéte počas zriedkavej udalosti, čo naznačuje, že súčasné poznatky vedcov o planéte mohli byť formované - a skreslené - nezvyčajnou hviezdnou zhodou okolností.

Výsledky štúdie, ktorá bola v pondelok publikovaná v časopise Nature Astronomy, možno vyriešili niektoré záhady, ktoré vznikli v dôsledku zvláštnych údajov sondy Voyager 2 o Uráne. "Sonda videla Urán v podmienkach, ktoré sa vyskytujú len asi v 4 % prípadov," uviedol vo vyhlásení hlavný autor štúdie Jamie Jasinski, fyzik vesmírnej plazmy z Laboratória prúdového pohonu NASA v Pasadene v Kalifornii.

Výsledky štúdie by tiež mohli posilniť myšlienku, že Urán zostáva do značnej miery nepochopeným svetom, keďže základné poznatky astronómov o tejto planéte vychádzajú z mimoriadnej anomálie.

Prvý panel (vľavo) tohto umeleckého konceptu znázorňuje, ako sa správala ochranná magnetosféra Uránu pred preletom sondy Voyager 2. Druhý panel ukazuje, že v rovnakom čase ako prelet sondy sa vyskytovalo nezvyčajné slnečné počasie.
Prvý panel (vľavo) tohto umeleckého konceptu znázorňuje, ako sa správala ochranná magnetosféra Uránu pred preletom sondy Voyager 2. Druhý panel ukazuje, že v rovnakom čase ako prelet sondy sa vyskytovalo nezvyčajné slnečné počasie.
Zdroj: NASA / JPL-Caltech

"Keby Voyager 2 dorazil o týždeň skôr, pozorovali by sme oveľa väčšiu magnetosféru," povedal Jasinski. Takáto návšteva by pravdepodobne ukázala, že magnetosféra Uránu je podobná magnetosfére Jupitera, Saturna a Neptúna, ostatných obrovských planét slnečnej sústavy, uviedli vedci. Magnetosféra je oblasť vesmíru obklopujúca planétu, v ktorej dominuje magnetické pole planéty a vytvára ochrannú zónu pred slnečným žiarením a žiarením kozmických častíc.

Pozorovania sondy Voyager 2 zanechali mylný dojem, že magnetosféra Uránu je bez plazmy a má nezvyčajne intenzívne pásy vysokoenergetických elektrónov.

Plazma - štvrtý stav hmoty po pevných látkach, kvapalinách a plynoch - je plyn, ktorého atómy boli rozdelené na vysokoenergetické subatomárne častice. Plazma je bežným prvkom magnetosféry iných planét, takže jej nízka koncentrácia pozorovaná okolo Uránu bola záhadou.

"Zdôrazňujeme, že naše poznatky o systéme Uránu sú veľmi obmedzené a naša analýza ukazuje, že akékoľvek závery z preletu sondy Voyager 2 sú podobne neisté," píšu autori vo svojej štúdii. "Navrhujeme, aby sa objavom urobeným pri prelete sondy Voyager 2 nepripisovala žiadna typickosť, pokiaľ ide o magnetosféru Uránu."

Prelet okolo Uránu "bol plný prekvapení" a vedci okamžite začali hľadať spôsob, ako vysvetliť neočakávané údaje, povedala Linda Spilkerová, projektová vedkyňa pre dvojičky sond Voyager v JPL, ktorá v tom čase pôsobila ako jedna z vedcov misie Voyager 2. Spilkerová sa na novej štúdii nepodieľala.

"Magnetosféra, ktorú sonda Voyager 2 namerala, bola len momentkou v čase," uviedla Spilkerová vo vyhlásení. "Táto nová práca vysvetľuje niektoré zdanlivé rozpory a opäť zmení náš pohľad na Urán," dodala.

Astronómovia žiadajú novú misiu na štúdium Uránu, pretože doterajšie poznatky sú založené na zriedkavých preletoch. Vesmírny teleskop Jamesa Webba poskytol nové poznatky o Uráne, odhalil skryté prstence, mesiace, počasie a atmosféru. NASA stanovila ako prioritu špecializovanú misiu na Urán, pričom plánuje vypustenie orbitálneho modulu a sondy už v roku 2030. Medzitým sonda Voyager 2 pokračuje v ceste medzihviezdnym priestorom a prispieva cennými údajmi k nášmu poznaniu vesmíru.


Zdroj: CNN, Reuters, NASA, Foto: ITN Business

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Marek Nemček

Mám cez 29 rokov a študoval som žurnalistiku na UKF v Nitre. Pre Netky pracujem od apríla 2023, a snažím sa prinášať aktuality z domáceho i zahraničného spravodajstva. Medzi moje najväčšie vášne a záľuby patrí hudba, obzvlášť tá z 90. rokov, keďže som typické '90s baby'. Knihy nečítam, radšej uprednostňujem filmy, a to taktiež staršie, žiadne nové blockbustery. Popri aktualitách z domova/zahraničia taktiež rád 'rýpem' do noviniek z vedy a techniky či histórie, takže aj v týchto témach som celkom doma.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies