Peking: EXKLUZÍVNE interview s Robertom FICOM pre čínsku televíziu CGTN. Podľa premiéra UKRAJINA do NATO nepatrí! +VIDEO

NETKY.SK • 12 November 2024, 14:53 • 3 min
Peking: EXKLUZÍVNE interview s Robertom FICOM pre čínsku televíziu CGTN. Podľa premiéra UKRAJINA do NATO nepatrí! +VIDEO

PEKING - Predseda slovenskej vlády Robert Fico v rámci svojej návštevy v Číne poskytol exkluzívne interview pre čínsku televíznu sieť China Global Television Network (CGTN) v relácii Rozhovor s lídrami (Leaders Talk).

slovakia

left justify in out

CGTN je jednou z troch pobočiek štátnej China Media Group a medzinárodnej divízie China Central Television (CCTV), a sídli v Pekingu.
 

Prehĺbenie vzťahov medzi Čínou a Slovenskom na strategickej úrovni

Predseda slovenskej vlády Robert Fico v exkluzívnom interview v relácii Rozhovor s lídrami (Leaders Talk) pre čínsku CGTN skonštatoval, že „pokiaľ ide o partnerstvo medzi Slovenskom a Čínou, vytvára nové možnosti.“ Povedal tiež, že slovenská delegácia bola najväčšou, pokiaľ ide o počet podnikateľov.

Ako poznamenala moderátorka čínskej TV, Slovensko bude profitovať z prehlbovania hospodárskych a obchodných vzťahov s Čínou. Vzťahy s touto krajinou sa povýšia na vyššiu, strategickú úroveň.

A ako si slovenský premiér predstavuje posunutie týchto vzťahov na vyššiu úroveň a ako môžu Slovensko a Čína posilniť svoju koordináciu v súvislosti s medzinárodnými obavami pri spoločnom vysporiadavaní sa s globálnymi výzvami? Odpovede na tieto otázky dal premiér Fico v exkluzívnom rozhovore pre čínsku TV.

   

Kľúčová návšteva  

Ako pripomenula moderátorka, Fico pred svojím odletom v slovenskom parlamente povedal, že jeho návšteva v Číne je kľúčová a najdôležitejšia v roku 2024. Na otázku, aké konkrétne ciele chce dosiahnuť, slovenský premiér odpovedal: „Nielen na Slovensku, ale v celej Európskej únii sme podcenili niektoré veci. Najmä sme podcenili vplyv Číny nielen na otázky mieru na celom svete, ale aj na celú svetovú ekonomiku.“ Fico si preto myslí, že je veľmi správne pomenovať túto návštevu návštevou roka 2024.

Posledná slovenská návšteva, ako podotkla moderátorka, sa uskutočnila pred 17 rokmi, v roku 2007. Aké sa udiali odvtedy zmeny? Slovenský premiér poznamenal, že on osobne prvýkrát navštívil Čínu približne v roku 1999. Vtedy bol radovým členom slovenskej delegácie vtedajšieho predsedu slovenského parlamentu. Rozdiel v čínskom vývoji medzi rokom 1999 a 2007 bol podľa slov Fica obrovský. A hovoril doslova o šoku pri porovnaní vývoja v rokoch 2007 a 2024.

     

Obrazok
Zdroj: YouTube/CGTN

Bez víz na 15 dní do Číny a priame letecké prepojenie s Pekingom

Fico odporučil tým, ktorí trpia Čínofóbiou, aby využili možnosť, že už teraz nebudú potrebné víza na 15-dňové návštevy Číny, aby túto krajinu navštívili a zistili, čo sa tam deje. Súčasne zablahoželal tejto krajine k pokroku, ktorý dosiahla. Premiér ocenil rozhodnutie čínskeho vedenia, že sa zrušila vízová povinnosť pre slovenských občanov, pokiaľ ide o návštevu Číny do 15 dní. Uvažuje sa dokonca o priamom leteckom prepojení medzi Slovenskom a Pekingom.

Fico tiež ocenil stretnutia s čínskym prezidentom. Partnerstvo medzi Slovenskom a Čínou vytvára podľa neho možnosti využívania rôznych komisií a výborov.

Rešpekt voči Číne

Slovenský premiér zdôraznil, že nie je možné zasahovať do vnútorných záležitostí inej krajiny. Čína podľa jeho slov vyžaduje rešpekt. Slovensko rešpektuje Čínu ako krajinu, ktorá sa vydala svojou vlastnou cestou. „Je efektívna, o čom svedčia ekonomické výsledky,“ podčiarkol Fico.

Fico tiež poznamenal, že sme svedkami rôznych konfliktov, či je to Ukrajina, alebo  Gaza. Premiér, ako povedal, veľmi pozorne počúva čínskeho prezidenta, ako sa vyjadruje k týmto konfliktom.

Clá na čínske elektromobily

Moderátorka pripomenula, že slovenská delegácia počas návštevy Číny navštívila aj čínskeho výrobcu batérií. Dodala, že automobilový priemysel je kľúčový pre slovenskú ekonomiku. Je tiež lídrom v produkcii automobilov na jedného obyvateľa. Moderátorka tiež poukázala na rozhodnutie Európskej komisie uvaliť clá na elektromobily vyrobené v Číne. „Slovensko takéto clá odmietlo a hlasovalo proti takémuto návrhu,“ podčiarkol Fico.

 

Ukrajina do NATO nepatrí

Čínska moderátorka tiež podotkla, že Fico bol pri nástupe do premiérskeho úradu proti sankciám Európskej únie voči Rusku a tiež proti vstupu Ukrajiny do Európskej únie.

„Sme susedia Ukrajiny a túto podporu jej dávame. Pravidelne robíme spoločné rokovania vlád – slovenskej a ukrajinskej. Pomáhame, ako sa dá, s výnimkou vojenskej pomoci,“ zdôraznil Fico a pokračoval, „pretože neveríme, že vojna na Ukrajine má vojenské riešenie.“

Premiér povedal, že ak „má Ukrajina ambície vstúpiť do Európskej únie, treba to podporiť, ale pokiaľ ide o NATO, tak vstup Ukrajiny do NATO považujem akurát tak dobrý na začiatok tretej svetovej vojny.“ Fico opätovne podčiarkol, že pokým bude predsedom vlády, bude tvrdiť, že Ukrajina do NATO nepatrí, pretože by to ešte viac eskalovalo napätie.

                       


Zdroj textu: China Global Television Network (CGTN), Foto: Robert Fico/YouTube/CGTN

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Ingrid Vrabcová

Šéfredaktorka spravodajského portálu Netky.sk. Venujem sa zahraničnému a domácemu spravodajstvu. Vyštudovala som tlmočníctvo – prekladateľstvo a germanistiku. Aktívne sa venujem prekladateľskej činnosti – anglický a nemecký jazyk. Ako redakčná manažérka, vedúca cudzojazyčná editorka, redaktorka a editorka zahraničného spravodajstva, prekladateľka a tlmočníčka som pôsobila v televízii, printových a elektronických médiách, cudzojazyčných vydavateľstvách a nakladateľstvách, ako aj spravodajských agentúrach. K mojim záľubám patrí cestovanie a dianie vo svete.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies