Môžete si predĺžiť život? Vedci skúmajú, ako si udržať zdravie dlhšie
Dosiahnutie dlhovekosti je cieľom mnohých ľudí po celom svete. Existuje niekoľko návykov a životných štýlových rozhodnutí, ktoré môžu prispieť k dlhému a zdravému životu. Tieto návyky sú často pozorované v krajinách, kde sa ľudia dožívajú najdlhšie.
Výsledky ukazujú, že vo všeobecnosti čím je ekonomika rozvinutejšia, tým je pravdepodobnejšie, že bude mať dlhšiu očakávanú dĺžku života vďaka prístupu k vysokým štandardom zdravotnej starostlivosti a zvyčajne zdravšej strave.
Dĺžku ľudského života (dlhovekosť) ovplyvňuje genetika, životné prostredie a životný štýl. Zlepšenia životného prostredia začínajúce v roku 1900 dramaticky predĺžili priemernú dĺžku života s výrazným zlepšením dostupnosti potravín a čistej vody, lepšími podmienkami bývania a životov, znížením vystavenia infekčným chorobám a prístupom k lekárskej starostlivosti.
Najvýznamnejšie boli pokroky v oblasti verejného zdravia, ktoré znížili predčasnú smrť znížením rizika detskej úmrtnosti, zvýšením šancí na prežitie detstva a vyhnutím sa infekcii a prenosným chorobám. Teraz ľudia v Spojených štátoch žijú v priemere asi 80 rokov, ale niektorí jedinci prežívajú oveľa dlhšie.
Jedným z najdôležitejších faktorov prispievajúcich k dlhovekosti je zdravá strava. Strava bohatá na ovocie, zeleninu, celozrnné produkty, orechy a ryby môže výrazne zlepšiť kvalitu života a predĺžiť ho. Napríklad v Stredomorí, kde je bežná stredomorská strava, ľudia často konzumujú veľa olivového oleja, rýb, zeleniny a červeného vína v miernom množstve. Tento typ stravy je spojený s nižším výskytom srdcových chorôb a iných chronických ochorení.
Ďalším kľúčovým faktorom je pravidelná fyzická aktivita. Ľudia, ktorí sa pravidelne venujú fyzickej aktivite, ako je chôdza, beh, plávanie alebo joga, majú tendenciu žiť dlhšie a zdravšie životy. V krajinách ako Japonsko, kde je bežné vidieť starších ľudí cvičiť v parkoch, je priemerná dĺžka života veľmi vysoká.
Starostlivosť o duševné zdravie je rovnako dôležitá ako fyzické zdravie. Praktiky ako meditácia, mindfulness a dostatok spánku môžu výrazne prispieť k dlhovekosti. V krajinách ako India, kde sú meditácia a joga bežnou súčasťou života, ľudia často dosahujú vysoký vek.
Silné sociálne väzby a podpora od rodiny a priateľov sú tiež dôležité pre dlhovekosť. Ľudia, ktorí majú silné sociálne siete, majú tendenciu byť šťastnejší a menej stresovaní, čo môže prispieť k dlhšiemu životu. V krajinách ako Taliansko a Grécko, kde sú rodinné väzby veľmi silné, je bežné vidieť viacgeneračné rodiny žijúce spolu a podporujúce sa navzájom.
Približne jeden z 5 000 ľudí v Spojených štátoch je storočný človek – niekto, kto má 100 alebo viac rokov – a asi 85 percent z nich sú ženy. Ako ukázala New England Centenarian Study, storoční starnúci starnú pomaly, čím sa choroby súvisiace s vekom odďaľujú na oveľa neskorší vek.
Thomas Perls, riaditeľ BU's New England Centenarian Study (zároveň odborník na starnutie a riaditeľ New England Centenarian Study na Lekárskej fakulte Bostonskej univerzity) hovorí, že môžeme urobiť štyri veci, aby sme zvýšili naše šance na dlhší život:
1. Zvládnite stres
2. Jedzte správne – a obmedzte spotrebu mäsa na minimum
3. Nefajčite!
4. Pravidelne cvičte
Genetika hrá obrovskú úlohu v našej dlhovekosti. Zatiaľ čo dosiahnutie veku 90 rokov je zhruba z 30 percent genetické a zo 70 percent zdravotné správanie, Perls hovorí, že vo veku 110 rokov je to pravdepodobne naopak, alebo 70 percent geneticky.
Na prvom mieste máme Hongkong s pôsobivou dĺžkou života 84 rokov. Aké je tajomstvo ich dlhovekosti? Nízka miera fajčenia, kultúra pitia čaju, konzumácia výdatných polievok a dusených jedál a tradičná prax bojového umenia Tai Chi – to všetko sú faktory, ktoré pomohli Kantončanom žiť dlhý zdravý život.
Ďalším prispievajúcim faktorom môže byť kvalitná a ľahko dostupná zdravotná starostlivosť – každý v Hongkongu žije v blízkosti cenovo dostupných a moderných verejných zdravotníckych zariadení.
Očakávaná dĺžka života v Japonsku je podľa WEF 83,6 roka. Vysoká priemerná dĺžka života v Japonsku je do značnej miery spôsobená zdravou stravou krajiny, bohatou na zeleninu, ovocie, mäso a ryby, ako aj na potraviny s nízkym obsahom nasýtených tukov. Ďalším faktorom, ktorý prispieva k zdĺhavému životu v Japonsku, by mohla byť univerzálna zdravotná starostlivosť a norma pravidelných skríningov a kontrol.
Z hľadiska fyzickej aktivity; každodenný život v Japonsku zahŕňa viac dochádzania verejnou dopravou ako autom, čo sa v porovnaní s niektorými inými krajinami premieta do viac denného cvičenia.
Španieli žijú najdlhšie v Európe s priemernou dĺžkou života 83,1 roka.
Výhody známej zdravej stredomorskej stravy, bohatej na čerstvú zeleninu, olivový olej a ryby, sú už dlho známe a rozhodne k tomuto úspechu prispievajú. Španieli majú jednu z najnižších mier úmrtnosti na srdcové choroby, čo by mohlo byť čiastočne spôsobené poklesom počtu ľudí, ktorí denne fajčia, čo je hlavný rizikový faktor kardiovaskulárnych chorôb. Španielsko má tiež veľmi dostupný a kvalitný systém zdravotnej starostlivosti.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies