Prvý tučniak cisársky sa dostal z Antarktídy do Austrálie, našli ho živého na turistickej pláži

NETKY.SK • 17 November 2024, 15:32 • 2 min
Prvý tučniak cisársky sa dostal z Antarktídy do Austrálie, našli ho živého na turistickej pláži

Zviera muselo prekonať 3 200 kilometrov, vážilo asi polovicu hmotnosti typických dospelých samcov.

slovakia

left justify in out

Tučniak, ktorý sa vybral na veľký výlet do Austrálie zo svojej rodnej Antarktídy sa prekvapivo objavil na pláži Ocean Beach v mestečku Denmark v západnej Austrálii. Ide tak o prvý známy prípad výskytu tohto živočícha u protinožcov.

Tučniak sa zjavil na pláži 1. novembra a bol zjavne podvyživený. Spozorovali ho prekvapení návštevníci pláže a oznámili to príslušným úradom. Správu potvrdilo oficiálne aj austrálske ministerstvo pre biodiverzitu a ochranu prírody. "Tento druh živočícha sa doteraz nikdy nedostal tak ďaleko," uviedla pre médiá výskumná pracovníčka zo Západoaustrálskej univerzity Belinda Cannellová, ktorá ďalej vysvetlila, že tučniak pravdepodobne sledoval vo vode nejakú potravu a prúd ho zaniesol až tak ďaleko na sever.

Vtáka, ktorý bol v dosť zúboženom stave sa ujala opatrovateľka pre morské vtáky z miestnej organizácie Carol Biddulphová, ktorá potvrdila, že vychudnutému tučniakovi bolo možno nahmatať trčiace kosti. Opatrovateľka má na svojom oddelení viacero malých tučniakov, no ako sama uviedla, "nikdy by mi nenapadlo, že sa bude starať o tučniaka cisárskeho. Je pre mňa cťou môcť pomáhať tomuto vznešenému živočíchovi." 

 

Tučniak cisársky má domov v Antarktíde a je najväčším druhom spomedzi tučniakov.
Tučniak cisársky má domov v Antarktíde a je najväčším druhom spomedzi tučniakov.
Zdroj: apnews.com

Tučniak dostal meno Gus a momentálne je v procese rehabilitácie. Má 39 centimetrov a keď ho našli, vážil 51 kilogramov, pričom dospelý jedinec jeho druhu zvyčajne váži dvojnásobne - 100 kg. 

Do procesu rehabilitácie patrí aj pravidelné postrekovanie chladnou vodou, keďže sa ocitol v o poznanie teplejších podmienkach ako je jeho rodisko. Na otázku, či by Gus mohol byť vrátený do Antarktídy opatrovatelia aj ministerstvo zhodne odpovedajú, že "na takej možnosti sa stále pracuje."

Tučniak cisársky, alebo tučniak obrovský sa výskytovo obmedzuje na Antarktídu, kde ako jediný vtáčí druh aj prezimuje. Odhaduje sa, že v súčasnosti tam žije okolo 250 tisíc tučniakov. Patrí k vtákom, ktoré sa dokázali prispôsobiť najtvrdším životným podmienkam na našej planéte, v dobe hniezdenia musia odolávať teplotám až -40°C. Dokáže sa ponoriť do hĺbky 265 metrov a pod vodou vydrží až 18 minút, čo je najdlhšie spomedzi všetkých vtákov.


Zdroj textu: eu.usatoday.com, happypenguins.wbl.sk, Foto: cnn.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Alexandra Elia



Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies