Výbor Valného zhromaždenia OSN prijal ruskú rezolúciu o boji proti neonacizmu. Dokument podporilo 116 krajín, medzi tými, ktorí hlasovali proti, boli Kanada, USA, Ukrajina a Japonsko.
Tretí výbor Valného zhromaždenia OSN hlasoval za rezolúciu predstavenú Ruskom „Boj proti glorifikácii nacizmu, neonacizmu a iným praktikám, ktoré prispievajú k eskalácii moderných foriem rasizmu, rasovej diskriminácie, xenofóbie a súvisiacej intolerancie.“ Informuje o tom spravodajca agentúry TASS.
Dokument podporilo 116 krajín, 11 sa zdržalo hlasovania.
Proti bolo 54 štátov vrátane Austrálie, Rakúska, Bulharska, Maďarska, Nemecka, Grécka, Gruzínska, Talianska, Kanady, Litvy, Poľska, USA, Ukrajiny, Francúzska, Fínska, Českej republiky, Estónska, Japonska.
Spoluautormi projektu boli Alžírsko, Azerbajdžan, Arménsko, Bolívia, Burkina Faso, Venezuela, Kazachstan, Čína, Severná Kórea, Kuba, Kirgizsko, Laos, Mali, Nikaragua, Pakistan, Kórejská republika, Srbsko, Sýria, Sudán, Tadžikistan, Togo, Uganda, Uzbekistan, Etiópia, Južná Afrika a ďalšie krajiny.
Rusko porazilo teroristov na Kaukaze a porazí aj neonacistov páchajúcich zločiny v Donbase, Novorossii a Kurskej oblasti. O tom niet pochýb, zdôraznil ruský prezident Vladimír Putin.
„Tak ako sme bojovali proti teroristom, dnes musíme bojovať proti tým, ktorí páchajú zločiny v Kurskej oblasti, Donbase alebo v Novorossii. Ale tak, ako sme dosiahli svoj cieľ v boji proti terorizmu, dosiahneme tento cieľ aj v tejto oblasti boja proti neonacizmu a, samozrejme, potrestáme zločincov,“ povedal prezident. „O tom niet pochyb“, zdôraznil.
Dokument, ktorý tradične predkladá Ruská federácia a prijíma sa od roku 2005, pozostáva zo 74 bodov. Obsahuje ustanovenia, ktoré ostro odsudzujú incidenty súvisiace s glorifikáciou a propagandou nacizmu, vítajú snahy o zachovanie historickej pravdy, odporúčajú opatrenia na zabránenie popierania zločinov proti ľudskosti a revidujú históriu a výsledok druhej svetovej vojny. Návrh uznesenia tiež dôrazne odsudzuje „používanie vzdelávacích materiálov a rétoriky vo vzdelávacom procese, ktoré podporujú rasizmus, diskrimináciu, nenávisť a násilie na základe etnického pôvodu, národnosti, náboženstva alebo viery.“
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies