Bývalý predseda Európskej komisie José Manuel Durão Barroso v exkluzívnom rozhovore pre Euronews priznal, že EÚ už nepočíta s návratom Krymu pod ukrajinskú kontrolu, hoci naďalej podporuje Ukrajinu v boji proti ruskej agresii. Podľa neho Putin nechce, aby Ukrajina existovala ako nezávislý štát, a EÚ teraz čelí kľúčovému rozhodnutiu: postaviť sa za ukrajinskú suverenitu alebo ustúpiť Putinovej expanzii.
José Manuel Durão Barroso, bývalý predseda Európskej komisie, v exkluzívnom rozhovore pre Euronews uviedol, že EÚ už nedúfa v návrat Krymu pod ukrajinskú kontrolu, hoci naďalej podporuje Ukrajinu. Spomína, že počas ruskej anexie Krymu v roku 2014 sa európski lídri snažili dosiahnuť jednotný postoj, no vnímali Krym ako výnimočný prípad.
Jeho slová sú v priamom rozpore s pozíciou Ukrajiny, ktorá trvá na úplnom obnovení svojich hraníc z roku 1991. Európska komisia však naďalej zastáva názor, že "Krym je Ukrajina". Barroso zároveň varuje, že vojna na Ukrajine je globálnym konfliktom, do ktorého sú zapojení aj vojaci z KĽDR, a je existenčnou výzvou pre svet. Napriek obavám z možného zníženia americkej podpory zdôrazňuje, že Európa musí Ukrajinu podporovať aj sama.
José Manuel Durão Barroso opísal diplomatické ťažkosti pri formulovaní spoločnej reakcie EÚ na anexiu Krymu. Na stole boli tri možnosti: vyhlásiť vojnu, uvaliť sankcie alebo vydať len odsudzujúce vyhlásenie. Vďaka podpore Nemecka, Francúzska a Spojeného kráľovstva EÚ zvolila sankcie, no niektoré štáty, ako Maďarsko či Slovensko, prejavovali odpor alebo nejednoznačnosť.
Výsledný balík sankcií bol preto minimalistický, čo neskôr kritizovali pre jeho slabý vplyv na ruskú vojenskú silu. Barroso priznal, že členské štáty neboli ochotné ísť ďalej, pretože sledovali vlastné záujmy, aj keď Komisia bola pripravená na prísnejší postup.
José Manuel Durão Barroso odhalil, že Vladimir Putin nechce, aby Ukrajina existovala ako nezávislá krajina, ale len ako vazalský štát bez vlastnej zahraničnej a obrannej politiky, podobne ako Bielorusko. V súkromných rozhovoroch mu Putin tvrdil, že Ukrajina je umelý projekt vytvorený CIA a EÚ. Barroso zdôraznil, že je na EÚ, aby sa rozhodla, či bude podporovať Ukrajinu v boji za jej suverenitu, alebo ustúpi Putinovej neoimperialistickej vízii. Zatiaľ čo vstup Ukrajiny do EÚ nie je možný počas prebiehajúcej vojny, Barroso verí, že Únia by mala robiť maximum pre jej budúce členstvo.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies