TRNAVA - V Trnave sa začala tradičná Trnavská novéna, ktorá tento rok nesie tému modlitby s mottom „Pane, nauč nás modliť sa.“ Sviatok, zahájený prenesením obrazu Panny Márie na hlavný oltár, sa teší veľkému záujmu veriacich z rôznych regiónov. Počas deviatich dní budú sväté omše slúžiť známe osobnosti cirkevného života a súčasťou programu je aj špeciálna omša pre rodiny s deťmi a tradičný lampiónový sprievod.
V trnavskej Bazilike sv. Mikuláša sa v stredu podvečer začala Trnavská novéna, deväťdňový sviatok venovaný úcte k Panne Márii Trnavskej. Sviatok každoročne láka stovky veriacich z Trnavy i širšieho okolia a má dlhoročnú tradíciu, ktorá siaha až do 17. storočia.
Tento rok sa novéna nesie v duchu modlitby, s mottom "Pane, nauč nás modliť sa,“ ktoré vychádza z Evanjelia podľa Lukáša. Hovorca Trnavskej arcidiecézy, Dušan Kolenčík, priblížil, že témou tohtoročného sviatku je povzbudenie veriacich k hlbšiemu duchovnému prežívaniu modlitby.
Otváraciu svätú omšu celebroval trnavský arcibiskup Ján Orosch, ktorý vyzval k zamysleniu nad významom a silou modlitby.
Trnavská novéna je udalosťou s hlbokými historickými koreňmi. Jej počiatky sú spojené s dvoma zázračnými udalosťami: v roku 1663, kedy podľa legendy slzy na obraze Panny Márie ochránili Trnavu pred tureckými vojskami, a v roku 1710, kedy prestal pustošiť mesto mor.
Tento významný obraz dal do Trnavy priniesť František Forgáč, ostrihomský arcibiskup, po svojom návrate zo štúdií v Ríme. Obraz, ktorý vznikol v kláštore sv. Alexeja a Bonifáca v Ríme, je kópiou ikony, ktorú podľa cirkevnej tradície namaľoval evanjelista sv. Lukáš.
Už deň pred oficiálnym začiatkom novény sa konala svätá omša pre rodiny s deťmi, ktorú viedol Pavol Reisel, duchovný správca Diecézneho centra mládeže Archa Bojničky. Vo svojej homílii zdôraznil význam vedenia detí k modlitbe a duchovnému životu.
Po omši nasledoval detský lampiónový sprievod ako symbol Kristovho svetla, ktoré má osvetľovať každodenný život.
Každý večer o 18:00 sa počas trvania novény konajú hlavné sväté omše, ktorých kazateľmi sú významné osobnosti cirkevného života zo Slovenska aj zo zahraničia. Počas komunizmu bola Trnavská novéna jednou z mála možností pre verejné vyjadrenie viery a zachovala si svoju tradíciu aj napriek politickým obmedzeniam.
Dnes je pre veriacich príležitosťou nielen k spoločnej modlitbe, ale aj k prehĺbeniu osobného vzťahu s Bohom a úcte k Panne Márii Trnavskej.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies