BRATISLAVA - Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár otvoril spomienkové podujatie k 35. výročiu Novembra 1989, ktoré sa konalo v spolupráci s Veľvyslanectvom Českej republiky. Blanár zdôraznil význam slobody prejavu a zhromažďovania, ktoré November 1989 priniesol. Podujatie v historických priestoroch Palugyayovho paláca doplnila diskusia veľvyslancov a diplomatov, ktorá podčiarkla dôležitosť česko-slovenských dejín a spoločného boja za slobodu.
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár vo štvrtok otvoril spomienkové podujatie pri príležitosti 35. výročia Novembra 1989.
Podujatie zorganizovali v spolupráci s Veľvyslanectvom Českej republiky v Bratislave, čo podčiarkuje dôležitosť česko-slovenských dejín a vzájomného prepojenia oboch krajín v kontexte boja za slobodu.
Na spomienkovom podujatí sa zúčastnili viacerí veľvyslanci akreditovaní na Slovensku, ako aj zamestnanci Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí. Informácie o udalosti poskytol komunikačný odbor MZVEZ.
Vo svojom príhovore Blanár zdôraznil hodnoty, ktoré November 1989 priniesol obyvateľom Slovenska. Vyzdvihol najmä slobodu názoru, vierovyznania a právo na zhromažďovanie – základné hodnoty, ktoré sú dnes súčasťou demokratického zriadenia krajiny.
Prítomným zahraničným diplomatom pripomenul, že tieto práva a slobody neboli vždy samozrejmosťou. Obdobie pred Novembrom 1989 bolo poznačené silným ideologickým vplyvom, kedy bol na Slovensku presadzovaný len jeden názor a sloboda prejavu bola prísne obmedzovaná.
Blanár vo svojom prejave otvorene poukázal na vlastnú skúsenosť Slovenska s obdobím jedného názoru.
"Veľakrát pripomínam tiež mojim zahraničným kolegom v diskusiách, že my na Slovensku sme už zažili éru jediného správneho názoru a vieme, kam to viedlo, preto to odmietame aj dnes. Táto skúsenosť nás ako národ posilnila a hodnotovo zušľachtila,“ dodal Blanár.
Podľa neho ide o skúsenosť, ktorá umožnila Slovensku vybudovať si silné hodnotové základy, založené na slobode a demokracii. Historické priestory Palugyayovho paláca, ktoré sú súčasťou komplexu budov Ministerstva zahraničných vecí, poskytli dôstojné zázemie pre toto významné podujatie.
Súčasťou slávnostného programu bola aj panelová diskusia, na ktorej sa zúčastnili traja veľvyslanci a veľvyslankyňa, ktorí sa podelili o svoje spomienky a skúsenosti z obdobia, keď sa na Slovensku aj v Česku rozhodovalo o budúcnosti oboch krajín.
Prítomným sa prihovoril aj poradca pre zahraničnú politiku prezidenta SR Ján Kubiš, ktorý pripomenul historické míľniky predchádzajúce udalostiam Novembra 1989. Poukázal na širší kontext, v ktorom sa tieto udalosti odohrávali, a na zásadnú úlohu medzinárodných zmien, ktoré pomohli prelomiť ideologické bariéry vo východnej Európe.
Veľvyslanec Českej republiky na Slovensku Rudolf Jindrák zdôraznil význam spoločnej česko-slovenskej histórie. Ako zástupca národa, ktorý prešiel podobnou cestou k slobode, pripomenul, že November 1989 nepatrí len jedinej krajine, ale je to spoločné dedičstvo Slovákov a Čechov.
Jeho slová rezonovali s významom priateľstva a solidarity, ktoré charakterizujú vzťahy medzi týmito národmi aj po viac než troch desaťročiach od pádu totalitného režimu.
Toto spomienkové podujatie poskytlo príležitosť nielen na reflexiu minulosti, ale aj na potvrdenie záväzku Slovenska chrániť demokratické hodnoty a slobodu v súčasnosti. Udalosti Novembra 1989 sú dnes nielen historickým odkazom, ale aj pripomienkou toho, aká krehká môže byť sloboda a ako dôležité je ju neustále chrániť a rozvíjať.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies