BRATISLAVA - Nedostatok lekárov a zdravotníckeho personálu na Slovensku sa prehlbuje a Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) preto volá po zmene. Na konferencii v Bratislave odborníci diskutujú o možnostiach telemedicíny a digitalizácie, ktoré by mali pacientom priniesť lepšiu informovanosť o liečbe a odbremeniť zdravotníkov. Konferencia tiež ocenila výnimočných lekárov a sestry, ktorí svojou prácou prispievajú k zlepšeniu zdravotnej starostlivosti.
Slovenské zdravotníctvo čelí čoraz väčším výzvam spojeným s nedostatkom lekárov a zdravotníckeho personálu. Podľa Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) bude tento problém v budúcnosti narastať, keďže mnohí zdravotníci sú v dôchodkovom veku alebo sa k nemu blížia.
Aktuálnu situáciu rieši ôsma celoslovenská konferencia AOPP, ktorá sa v týchto dňoch koná v Bratislave pod záštitou ministra zdravotníctva Kamila Šaška.
Prezidentka AOPP Mária Lévyová zdôraznila, že pre zlepšenie výsledkov liečby je nevyhnutné, aby pacienti lepšie rozumeli svojim diagnózam a liečbe. Nedostatok času na dôsledné poučenie pacientov zo strany lekárov môže viesť k zhoršeniu zdravotného stavu pacientov, ak liečbu nedodržiavajú správne.
Digitalizácia a telemedicína by preto mohli pomôcť tento problém zmierniť.
Telemedicína umožňuje efektívnejšiu komunikáciu medzi pacientmi a zdravotníkmi, pričom môže zlepšiť monitorovanie liečby a poskytnúť pacientom lepšiu informovanosť o rizikách spojených s nedodržaním liečebného režimu.
Zavádzanie týchto technológií si však vyžaduje systémové zmeny, ktoré musia ísť ruka v ruke so vzdelávaním pacientov.
Cieľom konferencie je poukázať na potrebu zmien v zdravotníctve, ktoré by odbremenili zdravotníkov, zlepšili efektivitu liečby a zároveň zvýšili úroveň starostlivosti o pacientov. Tieto kroky sú nevyhnutné na zvládnutie výziev, ktorým slovenské zdravotníctvo čelí.
Konferencia tiež ocenila najlepších lekárov a sestry v rámci súťaže Môj lekár a Moja sestra. Medzi ocenenými bola Eva Hanáčková, lekárka z nemocnice v Komárne, ktorá okrem iného vedie projekt Zdravá chrbtica u detí.
Cenu in memoriam získala Marcela Vidová za celoživotnú prácu v domácej ošetrovateľskej starostlivosti. V kategórii Moja sestra bola verejnosťou ocenená Mária Ďurdinová z nemocnice v Handlovej za svoju 43-ročnú prácu na oddelení dlhodobo chorých.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies