Európska komisia udelila spoločnosti Meta, majiteľovi Facebooku, pokutu vo výške 797 miliónov eur za zneužívanie dominantného postavenia na trhu. Podľa EÚ Meta nespravodlivo prepojila svoju sociálnu sieť s online službou Facebook Marketplace, čím poškodila hospodársku súťaž. Spoločnosť Meta sa plánuje proti tomuto rozhodnutiu odvolať.
Európska komisia vo štvrtok uložila majiteľovi Facebooku, spoločnosti Meta, pokutu vo výške 797 miliónov eur za zneužívanie dominantného postavenia na trhu osobných sociálnych sietí, pretože uprednostňoval svoju službu na uverejňovanie online inzerátov Facebook Marketplace.
Podľa orgánu presadzovania práva EÚ digitálny gigant poškodil hospodársku súťaž tým, že prepojil svoju službu online inzercie Facebook Marketplace so svojou osobnou sociálnou sieťou Facebook. "Európska komisia uložila spoločnosti Meta pokutu ... za porušenie antitrustových pravidiel EÚ tým, že svoju službu online inzercie Facebook Marketplace viazala na svoju osobnú sociálnu sieť Facebook a ukladala nespravodlivé obchodné podmienky iným poskytovateľom služieb online inzercie," uvádza sa vo vyhlásení výkonného orgánu EÚ.
Spoločnosť Meta uviedla, že sa proti rozhodnutiu odvolá, ale zatiaľ sa bude riadiť a bude rýchlo a konštruktívne pracovať na začatí riešenia, ktoré by riešilo vznesené pripomienky.
K tomuto kroku Európskej komisie došlo dva roky po tom, ako obvinila amerického technologického giganta z toho, že poskytol svojej službe na uverejňovanie inzerátov Facebook Marketplace nespravodlivú výhodu tým, že obe služby spojil do jedného celku.
Európska únia začala v júni 2021 formálne konanie vo veci možného protisúťažného správania spoločnosti Facebook a v decembri 2022 vyjadrila obavy, že Meta spája svoju dominantnú sociálnu sieť Facebook so svojimi službami online inzercie.
Facebook spustil Marketplace v roku 2016 a o rok neskôr ho rozšíril do niekoľkých európskych krajín.
Spoločnosť Meta má teraz 60 dní na to, aby splnila rozhodnutie Komisie. Dovtedy môže ponúknuť riešenia na odpútanie služby Facebook Marketplace od svojej osobnej sociálnej siete. Bez ohľadu na to, aké riešenie digitálny gigant nájde, bude musieť "dať používateľom možnosť voľby", uviedol ten istý úradník EÚ.
Spoločnosť vo svojom vyhlásení oznámila, že sa chystá napadnúť toto rozhodnutie. Podľa spoločnosti Meta sa od roku 2021, keď EÚ začala sondovať trh Facebook Marketplace, trh zmenil, pričom na ňom môže konkurovať mnoho konkurentov.
"Platformy ako eBay, Leboncoin vo Francúzsku, Marktplaats v Holandsku, Subito v Taliansku, Blocket vo Švédsku a Finn.no v Nórsku sú silnými konkurentmi a lídrami na trhu v mnohých členských štátoch," tvrdí Meta.
Spoločnosť Meta uviedla, že Európska komisia tvrdí, že Marketplace má potenciál brániť rastu veľkých etablovaných online trhov v EÚ, ale nenašla žiadne dôkazy o poškodení konkurentov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies