PORT SUDÁN - Humanitárni pracovníci OSN v piatok varovali, že stupňujúce sa ozbrojené násilie v Sudáne ohrozuje desaťtisíce ľudí a prehlbuje humanitárnu krízu.
Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu bolo za necelý mesiac v štáte Aj Džazíra, južne od hlavného mesta Chartúm, v dôsledku stupňujúcich sa konfliktov a pretrvávajúcej neistoty vysídlených viac ako 343 000 Sudáncov.
Väčšina z nich utiekla do susedných štátov Gedaref a Kassala, kde OSN a humanitárni partneri spolupracujú s hostiteľskými komunitami na poskytovaní núdzovej pomoci vrátane potravín, prístrešia, zdravotnej starostlivosti, psychosociálnych služieb, vody, sanitácie a hygieny.
Úrad pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) varoval, že ozbrojené násilie v štáte Adžazíra ohrozuje životy desiatok tisíc ľudí.
Pri hodnotení, ktoré úrad vykonal minulý týždeň, sa zistilo, že mnohí z vysídlených Sudáncov, ktorí prišli do Gedarefu a Kassaly, išli celé dni pešo, len s oblečením na chrbte. Teraz sa ukrývajú pod holým nebom, vrátane detí, žien, starých a chorých ľudí.
OCHA uviedla, že ľudia, ktorí utiekli pred bojmi v Aj Jazirah, naliehavo potrebujú stany, plastové plachty, ohrievače, matrace, lieky a potraviny. V Gedarefe sa po poslednej vlne vysídľovania zvýšil aj počet prípadov cholery.
"Uplynul viac ako rok a pol nepredstaviteľného utrpenia, brutálnych zverstiev a rozsiahleho porušovania ľudských práv," povedal Dominique Hyde, riaditeľ pre vonkajšie vzťahy Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), začiatkom tohto mesiaca. "Každý deň každú minútu sú tisíce životov zničené vojnou a násilím mimo pozornosti sveta."
Humanitárni pracovníci OSN zopakovali svoju výzvu na ochranu civilistov a bezpečný prechod pre tých, ktorí utekajú, a zdôraznili, že podľa medzinárodného humanitárneho práva musia mať civilisti prístup k podpore, ktorú potrebujú na prežitie, bez ohľadu na to, či odchádzajú alebo zostávajú.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies