Novozvolený prezident USA, Donald Trump, vymenoval Brendana Carra do čela Federálnej komunikačnej komisie (FCC), kde sa zameria na zrušenie regulačných prekážok a podporu inovácií. Carr, známy svojou kritikou veľkých technologických spoločností a podporou obmedzení čínskej technológie, je tiež autorom kontroverzného dokumentu Projekt 2025, ktorý ovplyvnil Trumpovu politiku.
Novozvolený prezident Spojených štátov Donald Trump vymenoval do čela Federálnej komunikačnej komisie (FCC) Brendana Carra, republikána známeho svojou kritikou veľkých technologických spoločností. Republikán bol známy ako autor témy Projekt 2025.
Carr, ktorý pôsobí ako komisár FCC od roku 2017, ukončí „regulačný nápor“, ktorý brzdí tvorcov pracovných miest a inovátorov, a zabezpečí, aby komunikačná agentúra poskytovala služby pre vidiecke oblasti, uviedol Trump vo vyhlásení v nedeľu.
Projekt 2025 bol kontroverznou politickou témou prezidentskej kampane. Demokrati tvrdili, že tento dokument je skutočným plánom Trumpovej politiky a on sa od neho dištancoval len pred voľbami, pretože mnohé politiky sú u voličov nepopulárne.
Trump sa opakovane snažil dištancovať od Projektu 2025 a tvrdil, že túto politiku nepozná a nemá s ňou "nič spoločné". Jeho vlastná platforma má však s týmto dokumentom široké politické podobnosti.
Carr je zatiaľ druhým spolupracovníkom Projektu 2025, ktorý bol vymenovaný do Trumpovej administratívy, druhým je Tom Homan, ktorý bude dohliadať na plánované masové deportácie prisťahovalcov bez dokladov. Na dokumente sa podieľali desiatky úradníkov z prvej Trumpovej administratívy.
Carr tvrdí, že najväčšie technologické spoločnosti vrátane Meta (Facebook) a Alphabet (Google) používajú techniky moderovania obsahu vrátane tieňového zakazovania a demonetizácie na cenzúru konzervatívcov na svojich platformách bez toho, aby museli svoje motívy podrobne zdôvodniť.
V súčasnosti majú technologické spoločnosti podľa prvého dodatku široký priestor na to, aby upravovali svoje súkromné platformy podľa svojich potrieb.
To je ďalej kodifikované v oddiele 230 zákona o slušnosti v komunikáciách z roku 1996, v ktorom sa uvádza, že "žiadny poskytovateľ alebo používateľ interaktívnej počítačovej služby nesmie byť považovaný za vydavateľa alebo hovorcu akejkoľvek informácie, ktorú poskytol iný poskytovateľ informačného obsahu".
Článok 230 právne chráni technologické spoločnosti pred žalobami za to, že hostujú obsah, ktorý zverejňujú ich používatelia. Umožňuje tiež sociálnym platformám upravovať svoje služby odstraňovaním príspevkov, ktoré sú obscénne alebo porušujú vlastné normy služby, pokiaľ konajú v "dobrej viere".
Brendan Carr, známy svojím tvrdým postojom voči čínskym technologickým firmám, podporuje zákaz TikToku a ďalšie obmedzenia na zamedzenie prístupu čínskej technológie na americký trh kvôli národnej bezpečnosti. Navrhuje posilniť súkromné investície do infraštruktúry a urýchliť schvaľovanie satelitných internetových projektov, ako sú Starlink a Amazon Kuiper. Kritizuje neefektívne výdavky FCC a zastarané regulácie, ktoré podľa neho brzdia inováciu.
Liberálni kritici tvrdia, že jeho výber potvrdzuje Trumpovu podporu tejto konzervatívnej vízie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies