Finančný stres môže viesť nielen k poruchám duševného zdravia, ale môže tiež zhoršiť existujúce. Ekonomický stres má významný vplyv aj na psychické zdravie. Môže viesť k rôznym psychologickým problémom, ako sú úzkosť, depresia a stres. Tieto problémy môžu ovplyvniť kvalitu života a schopnosť jednotlivcov fungovať v každodennom živote.
Nepríjemné účinky stresu sú všetkým známe, no jeho podobu zažívame aj vo forme finančnej ťažoby. Finančný stres vie rovnako ako aj jeho iné podoby zablokovať myseľ a psychické zdravie a každý z nás ho aspoň raz v živote zažil. Obzvlášť generácia Z zažíva oveľa väčšiu finančnú tieseň ako jej kolegovia iných generácií, čo má za následok vplyv pandémie Covid-19, ako aj vysokú mieru inflácie či nájmy, ktoré neustále stúpajú. Výnimkou nie je ani nestabilný pracovný trh.
Všetky tieto faktory prispievajú ku finančnému stresu, ktorý vie byť naozaj ťažké prekonať, keď ho zažívame v časoch, kedy nie je také jednoduché sa len tak potešiť materiálnou maličkosťou či naozaj zakúpiť, to, čo by nám vedelo život zjednodušiť, a je to teda potrebné pre náš rozvoj.
Potreby zahŕňajú aj zdravotnú starostlivosť, ubytovanie a kvalitné vzdelanie. Finančný stres sa v určitých obdobiach života vyskytuje častejšie než inokedy. V jeho dôsledku vie byť ťažkú sústrediť sa na každodenné úlohy.
Naše sociálno-ekonomické zázemie, úroveň vzdelania a dokonca ani úroveň našich príjmov nás nerobia imúnnymi voči finančnému stresu. Finančný stres nie vždy súvisí s tým, koľko peňazí máme. Niekedy sa ľudia s väčšími peniazmi môžu cítiť utrápení kvôli väčším finančným záväzkom alebo kvôli vidine, že stratia majetok či peniaze, ktoré im dlho trvalo zarobiť.
Ak zarábate nízky alebo nestabilný príjem, môže byť pre vás ťažké z mesiaca na mesiac pokryť základné životné náklady. Finančná neistota môže tiež znamenať, že iné udalosti, ktoré majú finančný dopad (ako je choroba, nehody, sťahovanie, úmrtia v rodine a mnohé iné), s väčšou pravdepodobnosťou ovplyvnia vašu schopnosť živiť seba či svoju rodinu a blízkych.
Keďže život je zriedka konštantný, pravidelné kontroly rozpočtu sú nevyhnutné na zlepšenie vášho finančného zdravia. Prevezmite kontrolu nad svojimi financiami tak, že si vyhradíte nejaký čas na naplánovanie, usporiadanie a vyčistenie všetkých peňazí prichádzajúcich a odchádzajúcich z vášho bankového účtu. Čím väčšiu kontrolu budete mať, tým menej stresu budete cítiť.
Ak nie je možné znížiť vaše celkové výdavky, možno by stálo za to hľadať spôsoby, ako si zvýšiť príjem.
Niektoré spôsoby, ako to urobiť, zahŕňajú:
Pracujte niekoľko hodín navyše: Skúste sa porozprávať so svojím zamestnávateľom o tom, že by ste si každý týždeň venovali nejaký čas navyše, ak ste odmeňovaný hodinovou mzdou alebo ak máte aspoň nárok na odmenu za nadčas.
Vyjednávanie o zvýšení platu: Ak ste v práci dosahovali dobré výsledky, môžete požiadať o zvýšenie platu. Ak zvýšenie platu nie je na stole, zvážte vyjednanie neplatových výhod, ako je práca na diaľku – čo by vám zase ušetrilo náklady na dochádzanie.
Predaj vecí, ktoré už nepotrebujete: Môže to zahŕňať veci ako starý nábytok, oblečenie, hračky či hudobné nástroje.
Finančný stres môže viesť nielen k poruchám duševného zdravia, ale môže tiež zhoršiť existujúce. Ekonomický stres má významný vplyv aj na psychické zdravie. Môže viesť k rôznym psychologickým problémom, ako sú úzkosť, depresia a stres. Tieto problémy môžu ovplyvniť kvalitu života a schopnosť jednotlivcov fungovať v každodennom živote.
Pokračujúci stres kvôli peniazom je spojený s bolesťami hlavy, žalúdka, migrénami, srdcovými chorobami, cukrovkou, problémami so spánkom a ďalšími. Keď sme neustále v strese, naše telo nemá čas na zotavenie. Náš imunitný systém je náchylný na choroby – vrátane prechladnutia a vírusov. Ak už máte chronický zdravotný stav, môžete zaznamenať vzplanutie vašich príznakov.
Finančný stres môže spôsobiť, že sa zapojíte do rôznych nezdravých spôsobov správania, od prejedania sa až po užívanie alkoholu a drog. Podľa prieskumu APA zverejneného v roku 2014 33 % Američanov uviedlo, že jedia nezdravé jedlá alebo jedia príliš veľa, aby sa vyrovnali so stresom.
Zachráňte svoju situáciu priebežne. Ak pociťujete finančnú tieseň často, je veľmi nápomocné založiť si určitý druh fondu, respektíve sporenia, ktoré vás vie v ťažkých časoch zachrániť. Núdzový fond vám môže poskytnúť pokoj, že ak sa vyskytnú neočakávané výdavky, budete lepšie pripravení ich pokryť.
Ak spravujete svoje financie spoločne s inou osobou (manželom, partnerom alebo iným členom rodiny), stanovte si pravidelné kontaktné body, ktoré vám pomôžu prehodnotiť vaše kolektívne výhry a prehry. Možno by mal byť ten, kto utráca vo vzťahu, ohlásený za zníženie svojho účtu za kreditnú kartu.
Urobte si čas na relax. Aj keď vás váš finančný stres môže premôcť, nezabudnite, že existujú zdroje, ktoré vám pomôžu zvládať stres a vaše financie. Nájdite si čas na odpočinok, meditáciu, zábavu a trávenie času s rodinou čo blízkymi.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies