V Európe bolo za minulý rok evidovaných 2400 trestných činov z nenávisti voči kresťanom

NETKY.SK • 23 November 2024, 11:04 • 2 min
V Európe bolo za minulý rok evidovaných 2400 trestných činov z nenávisti voči kresťanom

Najväčší nárast v tejto oblasti zaznamenali vo Francúzsku, Nemecku a Veľkej Británii.

slovakia

left justify in out

Podľa komplexnej správy, v ktorej boli zhromaždené údaje z policajných zdrojov a zdrojov viacerých občianskych spoločností z 35 európskych krajín, počet trestných činov z nenávisti voči kresťanom v Európe dosiahol v roku 2023 celkovo 2 444 prípadov. Z toho bolo 232 osobných útokov na kresťanov, od obťažovania a vyhrážok až po fyzické násilie.

Správu „Intolerancia a diskriminácia voči kresťanom v Európe - 2024“ vypracovala organizácia OIDAC Europe. Konštatuje sa v nej, že najvyšší počet aj nárast takýchto zaznamenaných incidentov sa udial vo Francúzsku, Veľkej Británii a Nemecku.

Francúzsko zaznamenalo v roku 2023 takmer 1 000 trestných činov z nenávisti voči kresťanom, mnohé z týchto útokov boli zameraná na kostoly a ďalšie cirkevné objekty. Francúzske orgány ďalej zdokumentovali 84 osobných útokov na jednotlivcov kresťanskej viery. Pozoruhodný incident sa týkal dvoch mníšok v Nantes, ktoré v marci 2023 museli opustiť mesto kvôli pretrvávajúcemu nepriateľstvu a uviedli, že dlhodobo znášali „bitie, pľuvanie a urážky“.

V januári 2023 podpaľači zaútočili na štyri kostoly v Paríži pomocou zápalných fliaš, na čo upozornilo francúzske Observatórium náboženského dedičstva - organizácia, ktorá tiež zaznamenala nárast počtu kriminálnych prípadov podpaľačstva v roku 2023.

Obrazok
Zdroj: international.la-croix.com

Veľkému počtu incidentov a rôznych druhov útokov voči kresťanom čelila aj Veľká Británia, kde bolo v období od apríla 2023 do marca 2024 (konkrétne v Anglicku a Walese) nahlásených 702 prípadov. To predstavovalo 15 % nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Jeden z obzvlášť šokujúcich útokov sa odohral proti Javedovi Nourimu - kresťanskému konvertitovi z moslimského prostredia, ktorý len o vlások prežil pokus o vraždu zo strany svojho spolubývajúceho, ktorý ho považoval za „odpadlíka, ktorý si zaslúži zomrieť“.

Nemecko zaznamenalo šokujúci 105 %-ný nárast počtu trestných činov z nenávisti voči kresťanom, a to zo 135 incidentov v roku 2022 na 277 v roku 2023. Oficiálne štatistiky nemeckej vlády však zahŕňajú len politicky motivované trestné činy z nenávisti, nezahŕňajú vandalizmus alebo podpaľačské útoky bez politických motívov.

Organizácia OIDAC Europe na základe policajných údajov získaných z väčšiny nemeckých spolkových krajín odhaduje, že v roku 2023 došlo v Nemecku k najmenej 2 000 prípadom poškodenia kresťanských bohoslužobných miest. Zachytáva to znepokojujúci trend stupňujúceho sa násilia voči kresťanským náboženským inštitúciám v celej krajine.

Krajiny, ktoré zverejnili policajné štatistiky o trestných činoch z nenávisti voči kresťanom v roku 2023, uviedli, že väčšina incidentov bola namierená proti bohoslužobným miestam. Najčastejšou formou násilia bol vandalizmus, ktorý predstavoval 62 % incidentov vrátane mnohých prípadov znesvätenia. Podpaľačské útoky predstavovali 10 %, vyhrážky 8 % a fyzické násilie 7 %. OIDAC zaznamenal aj jeden prípad vraždy, sedem pokusov o vraždu a 68 osobných útokov na kresťanov motivovaných protikresťanskými predsudkami.

Obrazok
Zdroj: redeemercitytocity.com

Motívy a pozadie páchateľov je naďalej náročné vyhodnotiť, keďže policajné orgány tieto informácie vo všeobecnosti nezverejňujú. Z prípadov zdokumentovaných OIDAC sa tie s identifikovateľnými motívmi často týkali radikálneho islamistického pozadia, nasledovali protináboženské motívy a radikálne ľavicové motívy. V porovnaní s rokom 2022 sa počet incidentov s islamistickým pozadím takmer zdvojnásobil.

V správe sa uvádza aj niekoľko obmedzení náboženskej slobody, ktoré sa týkajú kresťanov v Európe. Tieto obmedzenia zahŕňali pokuty a trestné stíhanie jednotlivcov, ktorí sa zúčastnili na verejných modlitbách, ako napríklad prípad muža v Spojenom kráľovstve odsúdeného za tichú modlitbu v blízkosti potratovej kliniky.

Správa poukázala aj na diskrimináciu kresťanov vo verejnom živote a na pracovisku. Najmä kresťanskí politici čelili diskriminácii pre svoje osobné presvedčenie a niekedy boli nútení vybrať si medzi politickou kariérou a vierou. Tento typ diskriminácie na pracovisku spolu s ďalšími tlakmi viedol k rastúcemu trendu autocenzúry medzi kresťanmi, najmä mladšími osobami, ktoré často skrývajú svoje presvedčenie, aby sa vyhli konfrontácii alebo obťažovaniu, konštatovala správa.

Ďalej sa v nej uvádza, že pracovné prostredie, univerzitné kampusy a iné verejné priestory sú čoraz viac nepriateľské voči otvorenému praktizovaniu kresťanskej viery. Vo viacerých európskych krajinách sa kresťania stretli s obmedzeniami verejných modlitieb, prejavov svojej viery a v niektorých prípadoch aj s obmedzeniami rodičovských práv a výhradami vo svedomí voči konkrétnym lekárskym postupom.


Zdroj textu: christianpost.com, Foto: christianfreedom.org

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Alexandra Elia



Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies