S blížiacimi sa Vianocami narastá počet kyberútokov na malé a stredné firmy. Ako sa pred nimi chrániť?

NETKY.SK • 19 November 2024, 11:33 • 2 min
S blížiacimi sa Vianocami narastá počet kyberútokov na malé a stredné firmy. Ako sa pred nimi chrániť?

BRATISLAVA - Obdobie pred vianočnými sviatkami a koncom roka je pre väčšinu malých a stredných firiem najrušnejším obdobím roka. A to isté platí aj pre kyberzločincov. Úmerne tomu, ako prudko narastá počet online transakcií, zvyšujú svoje aktivity aj kyberzločinci, ktorí sa pokúšajú využiť prípadnú zraniteľnosť, a to predovšetkým v systémoch malých a stredných podnikov. Podľa nedávneho prieskumu spoločnosti Mastercard pritom kybernetickému útoku v minulom roku čelilo 95 % slovenských a českých firiem.

slovakia

left justify in out

„Úspešný kybernetický útok dokáže firmám napáchať obrovské finančné aj reputačné škody. Najčastejším dôvodom úspešného útoku býva ľudské zlyhanie alebo nepozornosť, popri edukácii je však na účinnú ochranu nevyhnutné aj správne kybernetické zabezpečenie firmy. Skúsenosti ukazujú, že zmierniť účinok kybernetických útokov môže dobre pripravený krízový plán,“ upozorňuje Barbora Tyllová, produktová riaditeľka v spoločnosti Mastercard pre Slovensko a Českú republiku.

Podľa nedávnej správy o stave IT v malých a stredných podnikoch sa škody spôsobené kyberútokom celosvetovo najčastejšie pohybujú v rozmedzí 110 000 až 1,14 milióna eur na prípad. Malé a stredné podniky sú pritom veľmi častým cieľom kybernetických útočníkov – len v roku 2023 mierilo na malé podniky takmer 43 % všetkých kyberútokov.

Z tohtoročného prieskumu spoločnosti Mastercard medzi dvomi stovkami slovenských a  českých firiem vyplýva, že len 29 % malých a stredných spoločností zamestnáva pracovníka, ktorého jedinou úlohou je kybernetická bezpečnosť. Dôvodom často bývajú napäté firemné rozpočty. Malé firmy sú pritom základným stavebným kameňom ekonomík, keď tvoria zhruba 90 % všetkých podnikov, poskytujú 60 % až 70 % pracovných miest a tvoria skoro polovicu celosvetového HDP.

Pätina firiem, ktoré sa do prieskumu zapojili, tiež nemá vypracovaný žiadny formálny plán alebo pokyny pre prípad kybernetického incidentu. Podľa tohto prieskumu sa 86 % firiem, ktoré mali vytvorený plán pre takýto prípad, úspešne ubránilo útoku, pričom vo firmách bez plánu to bolo len 76 %.

„Aj keď si stále viac malých podnikov veľmi dobre uvedomuje hrozby, ktorým čelia, mnohé z nich sa stále cítia v ohrození. Hľadajú preto priamočiare, účinné a jednoduché riešenie, ktoré by im prinieslo silnú ochranu. Predovšetkým však hľadajú dôveryhodného partnera. Takého, ktorý im umožní chrániť sa a sústrediť sa na to, čo je pre nich dôležité: rozvíjať podnikanie a starať sa o svojich zákazníkov,“ vysvetľuje Michele Centemero, výkonná viceprezidentka, Services Europe, Mastercard.

ilustračné foto
ilustračné foto
Zdroj: Business Way Magazine

S tým, ako sa drobné podniky po celom svete digitalizujú, rastie aj množstvo rizík, ktoré ich ohrozujú. Mastercard ponúka šesť stratégií, ktoré malým a stredným podnikom pomôžu zostať v bezpečí v predvianočnom čase a aj po nich v novom roku:

  1. Udržujte svoje zariadenia aktualizované - Podniky môžu posilniť svoju digitálnu imunitu voči hrozbám, ako sú vírusy alebo spyware, dôslednou aktualizáciou systémov na svojich zariadeniach. Softvérové aktualizácie bežne obsahujú bezpečnostné záplaty, ktoré poskytujú ochranu proti novým hrozbám. Preto je potrebné nastaviť zariadenia tak, aby sa aktualizovali priebežne a automaticky.
  2. Používajte silné heslá - Namiesto jednoduchých hesiel sa odporúča používať frázy, ktoré si dokážete pamätať len vy. Na zabezpečenie svojich účtov proti hackerom používajte viacfaktorové overovanie totožnosti s využitím prístupových kódov, biometrického overenia a ďalších možností.
  3. Zabráňte phishingovým a malwarovým útokom - Pred napadnutím pomáhajú chrániť aj antivírusové programy a blokátory reklám. Použitie VPN potom pridáva ďalšiu vrstvu ochrany šifrovaním dát, čo sťažuje preniknutie do systémov firmy.
  4. Pravidelne zálohujte svoje dáta - Aktuálne zálohy sú pri obnove po napadnutí absolútnou nevyhnutnosťou. Zálohovanie je však dobrou praxou za akýchkoľvek okolností. Zálohy ukladajte najlepšie v inej lokalite alebo aspoň na zariadenie, ktoré nie je nepretržite pripojené k zálohovanému počítaču.
  5. Chráňte svoj e-mail a svoje dobré meno - Svoje e-mailové adresy a internetové domény chráňte pred podvodníkmi použitím protokolu DMARC (Domain-based Message Authentication, Reporting, and Conformance). Tento overovací protokol prispieva k ochrane domén pred útokmi, ako sú napríklad falošné e-maily.
  6. Posudzujte riziká svojich partnerov - K ochrane svojich dát a systémov prispejete aj tým, že budete poznať úroveň zabezpečenia svojich dodávateľov a ďalších partnerov. Overujte si vystavenie kybernetickým hrozbám pri externých systémoch prepojených s vašimi a na zistenia adekvátne reagujte.


Zdroj textu: Bison & Rose / Mastercard, Foto: Pixabay (ilustračné foto)

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Marek Nemček

Mám cez 29 rokov a študoval som žurnalistiku na UKF v Nitre. Pre Netky pracujem od apríla 2023, a snažím sa prinášať aktuality z domáceho i zahraničného spravodajstva. Medzi moje najväčšie vášne a záľuby patrí hudba, obzvlášť tá z 90. rokov, keďže som typické '90s baby'. Knihy nečítam, radšej uprednostňujem filmy, a to taktiež staršie, žiadne nové blockbustery. Popri aktualitách z domova/zahraničia taktiež rád 'rýpem' do noviniek z vedy a techniky či histórie, takže aj v týchto témach som celkom doma.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies