Lídri G20 vyzvali na globálnu spoluprácu v oblasti zmeny klímy, chudoby a reformy OSN + VIDEO

NETKY.SK • 19 November 2024, 12:42 • 2 min
Lídri G20 vyzvali na globálnu spoluprácu v oblasti zmeny klímy, chudoby a reformy OSN + VIDEO

RIO DE JANEIRO - Lídri skupiny G20 v spoločnom vyhlásení zdôraznili vážne humanitárne dôsledky vojen v Gaze a na Ukrajine a vyzvali na globálnu spoluprácu v boji proti chudobe, zmene klímy a reforme Bezpečnostnej rady OSN. Diskutovali aj o zavedení globálnej dane pre miliardárov a rozšírení zastúpenia rozvojových krajín v medzinárodných inštitúciách. Samit sa zároveň dotkol aj politických zmien, ktoré by mohli ovplyvniť globálnu ekonomiku po nástupe Trumpovej administratívy.

slovakia

left justify in out

Lídri skupiny 20 najväčších ekonomík vydali v pondelok spoločné vyhlásenie, v ktorom zdôraznili utrpenie spôsobené konfliktami v Gaze a na Ukrajine a zároveň vyzvali na spoluprácu v oblasti zmeny klímy, znižovania chudoby a daňovej politiky.

Členovia skupiny schválili spoločné vyhlásenie, ale nedosiahli úplnú jednomyseľnosť. Vyzvalo tiež na budúce zavedenie globálnej dane pre miliardárov a na reformy umožňujúce prípadné rozšírenie Bezpečnostnej rady OSN nad rámec jej súčasných piatich stálych členov.

Ich diskusie o obchode, zmene klímy a medzinárodnej bezpečnosti sa stretnú s ostrými zmenami v politike USA, ktoré Trump sľubuje po nástupe do funkcie, od ciel až po prísľub riešenia vojny na Ukrajine prostredníctvom rokovaní.

Napriek tomu sa lídrom na samite podarilo dosiahnuť úzky konsenzus o eskalujúcej vojne na Ukrajine, ktorý sa stručne zameriaval na "ľudské utrpenie" a hospodárske dôsledky konfliktu.

Vo vyhlásení, ktoré sa uskutočnilo len niečo vyše roka po útoku Hamasu na Izrael zo 7. októbra, sa poukazuje na "katastrofálnu humanitárnu situáciu v Gaze a eskaláciu situácie v Libanone" a zdôrazňuje sa naliehavá potreba rozšíriť humanitárnu pomoc a lepšie chrániť civilistov.

"Potvrdzujúc palestínske právo na sebaurčenie, opätovne zdôrazňujeme náš neochvejný záväzok voči vízii riešenia dvoch štátov, v ktorom Izrael a palestínsky štát žijú vedľa seba v mieri," uvádza sa vo vyhlásení. 

Nespomína utrpenie Izraela ani približne 100 rukojemníkov, ktorých stále zadržiava Hamas. Izrael nie je členom skupiny G20. Podľa miestnych zdravotníckych predstaviteľov vojna doteraz zabila viac ako 43 000 Palestínčanov v Gaze a podľa libanonského ministerstva zdravotníctva viac ako 3 500 ľudí v Libanone po izraelskej ofenzíve proti Hizballáhu.

Zdá sa, že opomenuté uznanie ťažkostí Izraela je v rozpore s tým, že americký prezident Joe Biden dôsledne podporuje právo Izraela na obranu. Je to niečo, čo Biden vždy verejne konštatuje, dokonca aj keď hovorí o nedostatku Palestínčanov. Počas stretnutia s vedúcimi predstaviteľmi skupiny G20 pred tým, ako bolo vyhlásenie zatĺkané, Biden vyjadril svoj názor, že za vojnu je vinný výlučne Hamas, a vyzval ostatných vedúcich predstaviteľov, aby "zvýšili tlak na Hamas", aby prijal dohodu o prímerí.

Brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva v pondelok otvoril samit, na ktorom predstavil celosvetovú alianciu na boj proti chudobe a hladu, ktorú podporuje viac ako 80 krajín, ako aj multilaterálne banky a veľké dobročinné organizácie.

"Hlad a chudoba nie sú dôsledkom nedostatku alebo prírodných javov... sú výsledkom politických rozhodnutí," povedal Lula, ktorý sa narodil v chudobe a do politiky vstúpil organizovaním odborového zväzu kovorobotníkov. "Vo svete, ktorý ročne vyprodukuje takmer šesť miliárd ton potravín, je to neprijateľné," povedal.

Brazílski predstavitelia uznali, že zvyšok ich programu pre G20 - vrátane udržateľného rozvoja a zdanenia superbohatých - by mohol stratiť na sile, keď Trump začne diktovať globálne priority z Bieleho domu.

"Prežívame veľkú, veľkú zmenu v globálnych štruktúrach," povedal nemecký kancelár Olaf Scholz na okraj samitu a poukázal na rastúcu váhu veľkých rozvojových ekonomík. "Sú to krajiny, ktoré chcú mať svoje slovo. A už nebudú súhlasiť s tým, aby všetko zostalo tak, ako to bolo celé desaťročia."

Čínsky prezident Si Ťin-pching pri tejto príležitosti oznámil celý rad opatrení na podporu rozvojových ekonomík "globálneho Juhu", od vedeckej spolupráce s Brazíliou a africkými krajinami až po zníženie obchodných prekážok pre najmenej rozvinuté krajiny.

Zatiaľ čo svet čaká na signály od Trumpovej nastupujúcej vlády, prezident Si vyzdvihuje hospodársky vzostup Číny vrátane jej vychvaľovanej iniciatívy Pásmo a cesta, v rámci ktorej minulý týždeň slávnostne otvoril obrovský hlbokovodný prístav v Peru.

Takmer všetky krajiny sa zhodujú, že takmer osem desaťročí po založení OSN by sa Bezpečnostná rada mala rozšíriť tak, aby odrážala svet 21. storočia a zahŕňala viac hlasov. Hlavným problémom a najväčším rozporom zostáva spôsob, ako to dosiahnuť. Vyhlásenie G20 na túto otázku neodpovedá. "Vyzývame na rozšírenie zloženia Bezpečnostnej rady, ktoré by zlepšilo zastúpenie nedostatočne zastúpených a nezastúpených regiónov a skupín, ako sú Afrika, Ázia a Tichomorie a Latinská Amerika a Karibik," uvádza sa vo vyhlásení.


Zdroj textu: Reuters, AP, Foto: AP Photo / Eraldo Peres

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Marek Nemček

Mám cez 29 rokov a študoval som žurnalistiku na UKF v Nitre. Pre Netky pracujem od apríla 2023, a snažím sa prinášať aktuality z domáceho i zahraničného spravodajstva. Medzi moje najväčšie vášne a záľuby patrí hudba, obzvlášť tá z 90. rokov, keďže som typické '90s baby'. Knihy nečítam, radšej uprednostňujem filmy, a to taktiež staršie, žiadne nové blockbustery. Popri aktualitách z domova/zahraničia taktiež rád 'rýpem' do noviniek z vedy a techniky či histórie, takže aj v týchto témach som celkom doma.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies