Slovensko obnovuje svoju účasť v misii NATO v Kosove (KFOR) po 15 rokoch. Minister obrany Robert Kaliňák oznámil, že do regiónu poputuje 60 vojakov s možnosťou zvýšenia ich počtu na 150. Návrat do misie je reakciou na pretrvávajúce napätie medzi Kosovom a Srbskom a záväzkom k regionálnej stabilite.
Slovensko sa po 15 rokoch opäť zapojí do medzinárodnej misie NATO v Kosove (KFOR). Tento návrat potvrdil minister obrany Robert Kaliňák počas oficiálnej návštevy Srbska. Prvých 60 slovenských vojakov by sa malo k misii pripojiť už čoskoro, pričom mandát umožňuje zvýšiť tento počet až na 150 vojakov.
"Eskalácia napätia medzi Kosovom a Srbskom je zrejmá. Situácia sa doteraz nevyriešila úplne pokojným spôsobom, preto je dôležité, aby sme tiež mohli prevziať svoju mieru zodpovednosti," uviedol Kaliňák.
Zároveň pripomenul, že Slovensko, na rozdiel od väčšiny krajín NATO, neuznáva Kosovo ako nezávislý štát, čo však nebráni jeho účasti v misii zameranej na mier a stabilitu v regióne.
Slovensko má s misiou KFOR dlhoročné skúsenosti. Od roku 1999 do roku 2010 sa jej zúčastnilo celkovo 2 004 príslušníkov Ozbrojených síl SR. V rámci tejto misie mali slovenskí vojaci za úlohu nielen monitorovať situáciu, ale aj prispievať k ochrane civilného obyvateľstva a budovaniu dôvery medzi komunitami v regióne.
Kaliňák sa vyjadril aj k aktuálnym bezpečnostným otázkam súvisiacim s vojnou na Ukrajine, ktorá už viac než 1 000 dní čelí invázii ruských síl. Kritizoval rozhodnutia niektorých krajín umožniť Ukrajine používanie ich zbraní pri útokoch na ruské územie, čo označil za „nebezpečné“ a možné zhoršenie konfliktu.
"Je to navyše oproti obrane samotného ukrajinského územia,“ skonštatoval minister. V tejto súvislosti Kaliňák zdôraznil, že Slovensko situáciu pozorne sleduje, najmä pokiaľ ide o prípadné ohrozenia slovenského územia.
Upozornil na údajný nočný útok Ruska medzikontinentálnou balistickou strelou na ukrajinské mesto Dnipro, čo podľa neho predstavuje jasný signál, ktorý si vyžaduje dôkladnú analýzu.
Na otázku týkajúcu sa zapojenia severokórejských vojakov v Rusku Kaliňák odpovedal, že ide o bilaterálnu záležitosť medzi Moskvou a Pchjongjangom. Podľa dostupných informácií sú severokórejskí vojaci stále na ruskom území, pričom ich zapojenie na Ukrajine zatiaľ nepredstavuje aktuálnu tému.
Kaliňák však upozornil, že situácia by sa mohla zmeniť, ak by sa tieto jednotky presunuli na ukrajinské bojisko.
Slovenský návrat do KFOR predstavuje strategický krok, ktorý zdôrazňuje záväzok Slovenska voči NATO a regionálnej stabilite. Táto misia umožní Slovensku zdieľať objektívne informácie s partnermi v Aliancii a zároveň demonštrovať solidaritu v čase rastúceho napätia na Balkáne i vo východnej Európe.
Účasť na misii KFOR je jasným signálom, že Slovensko je pripravené prevziať svoj diel zodpovednosti v rámci medzinárodných záväzkov a aktívne prispievať k mierovému riešeniu konfliktov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies