SINGAPUR - V piatok tu obesili 55-ročného muža za obchodovanie s drogami. Informoval o tom protidrogový úrad, pričom išlo o tretiu popravu v tomto mestskom štáte v priebehu jedného týždňa, keďže OSN vyzvala na jej zastavenie.
Singapur, známy svojou tvrdou politikou proti drogám, vykonal tretiu popravu obchodníka s drogami za jeden týždeň, napriek výzvam OSN na udelenie milosti. Podľa zákonov krajiny hrozí trest smrti každému, kto obchoduje s viac ako pol kilom marihuany a 15 gramami heroínu. V prípade metamfetamínu sa trest smrti uplatňuje, ak množstvo, s ktorým sa obchoduje, presahuje 250 gramov. Podobne v prípade kokaínu je hranica pre trest smrti 250 gramov alebo viac.
55-ročný Rosman Abdullah bol popravený za pašovanie 57,43 gramov heroínu do tohto mestského štátu v juhovýchodnej Ázii, uviedol v piatok singapurský úrad pre kontrolu drog. Rosmanovi, Singapurčanovi, „bol poskytnutý plný proces podľa zákona a počas celého procesu ho zastupoval právny zástupca“, uviedol Ústredný úrad pre drogy vo svojom vyhlásení.
„Trest smrti sa ukladá len za najzávažnejšie trestné činy, ako je obchodovanie so značným množstvom drog, ktoré spôsobujú veľmi vážne škody nielen jednotlivým užívateľom drog, ale aj ich rodinám a širšej spoločnosti,“ dodal CNB. Experti OSN vyzvali singapurské orgány, aby Rosmana ušetrili, a argumentovali, že trest smrti len málo odrádza od zločinu a že úrady sa riadne neprispôsobili jeho mentálnemu postihnutiu.
„Sme vážne znepokojení tým, že pán Rosman bin Abdullah zrejme nemal počas vypočúvania alebo súdneho procesu prístup k procesným úpravám vrátane individuálnej pomoci pre svoje postihnutie,“ uviedli experti vo vyhlásení, ktoré v stredu zverejnil Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva.
Amnesty International označila plánovanú popravu Rosmana za „mrazivú“ a „mimoriadne znepokojujúcu“. Jeho obesenie v singapurskej väznici Changi sa uskutoční presne týždeň po popravách 39-ročného Malajzijčana a 53-ročného Singapurčana, ktorí boli odsúdení za obchodovanie s drogami.
Aj keď Singapur pôsobí ako moderný mestský štát a medzinárodné obchodné centrum, patrí medzi niekoľko krajín, ako sú Čína a Severná Kórea, ktoré ukladajú trest smrti za drogové trestné činy. Najväčším problémom je, že krajina nerozlišuje rôzne typy drog, a tak sú ľahké omamné látky, ako napríklad kanabis, démonizované a radené do rovnakej skupiny ako pliaga ľudstva, heroín či metamfetamín. V apríli bol napríklad odsúdený bývalý realitný maklér Seet Poh Jing. Súd ho obvinil a odsúdil na trest smrti kvôli držbe približne 4,5 kg marihuany na účely obchodovania. Keď si zoberieme, že v susedných Čechách či v Nemecku, po získaní legálnych oprávnení, môže takpovediac ktokoľvek pestovať množstvo kanabisu aj vo väčších množstvách na medicínske účely, predstava popravy je ako z iného sveta.
Od obnovenia popráv v marci 2022, po prestávke spôsobenej pandémiou COVID-19, vykonali singapurské orgány už 24 popráv, z toho osem v tomto roku. Singapurská vláda, ktorá prísne reguluje verejné protesty a médiá, obhajuje trest smrti ako účinný odstrašujúci prostriedok proti zneužívaniu drog a odvoláva sa na prieskumy, ktoré ukazujú, že väčšina občanov tento zákon podporuje. OSN však tvrdí niečo iné.
Podľa organizácie chýbajú dôveryhodné dôkazy, ktoré by potvrdzovali odstrašujúci účinok trestu smrti. Konkrétne OSN zastáva názor, že trest smrti účinne neodrádza od trestnej činnosti vrátane trestných činov súvisiacich s drogami. Toto stanovisko vychádza z výskumu, ktorý nepreukázal konzistentnú súvislosť medzi trestom smrti a znížením miery kriminality.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies