Americká mena, ktorá čelí aktuálne konkurencii v podobe čínskeho yenu a ruského rubľa, po Trumpovom víťazstve dosiahla vôbec najlepší kurz za osem rokov. Pre investorov to znamená vyššie zisky a návratnosť z akcií, ktoré držia v dolároch. Stúpol o rekordných 1,65 percenta oproti košu mien, do ktorého je zahrnuté aj euro.
Po víťazstve Donalda Trumpa v prezidentských voľbách sa svetové finančné trhy dostali do stavu eufórie. Investori po celom svete reagovali pozitívne na výsledky volieb, čo viedlo k výraznému rastu akciových indexov. Na Wall Street zaznamenali hlavné indexy výrazný nárast.
Dow Jones Industrial Average vzrástol o 3 %, zatiaľ čo S&P 500 a Nasdaq Composite si pripísali 2,5 % a 2,8 %. Tento rast bol podporený očakávaniami, že Trumpova administratíva prinesie politiky priaznivé pre podnikanie, vrátane zníženia daní a deregulácie.
Európske trhy tiež reagovali pozitívne, pričom nemecký DAX a britský FTSE 100 zaznamenali nárast o 2 % a 1,8 %. Ázijské trhy nasledovali tento trend, s japonským Nikkei 225, ktorý vzrástol o 2,2 %.
Analytici však varujú pred prílišným optimizmom. Hoci krátkodobé reakcie trhov sú pozitívne, dlhodobé dôsledky Trumpovej politiky sú stále nejasné. Niektorí odborníci upozorňujú na možné riziká spojené s protekcionistickými opatreniami a obchodnými vojnami, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť globálnu ekonomiku.
Napriek týmto obavám je súčasná nálada na trhoch optimistická. Investori dúfajú, že nové vedenie prinesie stabilitu a podporí ekonomický rast. Ako sa situácia bude vyvíjať, bude závisieť od konkrétnych krokov, ktoré Trumpova administratíva podnikne v nasledujúcich mesiacoch.
Wall Street sa v stredu dostalo na rekordné maximá a hlavné akciové trhy po celom svete vzrástli, zatiaľ čo bitcoin dosiahol historické maximum a dolár bol nastavený na svoj najväčší jednodňový skok v roku štyri roky po zvolení Donalda Trumpa za prezidenta USA.
Americká mena, ktorá čelí aktuálne konkurencií v podobe čínskeho yenu a ruského rubľa, po Trumpovom víťazstve dosiahla vôbec najlepší kurz za osem rokov. Pre investorov to znamená vyššie zisky a návratnosť z akcií, ktoré držia v dolároch. Stúpol o rekordných 1,65 percenta oproti košu mien, do ktorého je zahrnuté aj euro.
Oveľa väčší skok je však vidno pri kryptomenách. Hodnota Bitcoinu sa zvýšila o viac ako 6 600 dolárov a dosiahla historické maximum 75 999,04 dolárov. Trumpov prístup ku kryptomenám je úplne odlišný od prístupu Bidenovej administratívy, ktorá vykonala rozsiahle opatrenia proti kryptomenovým spoločnostiam.
Trump sľúbil, že z USA urobí „bitcoinovú superveľmoc sveta“. Počas volebnej kampane Trump naznačil, že by mohol prepustiť Garyho Genslera, predsedu americkej Komisie pre cenné papiere a burzy, ktorý podnikol právne kroky proti viacerým kryptomenovým firmám.
Trump tiež uviedol, že plánuje poveriť miliardára Elona Muska vedením auditu vládnych výdavkov. Musk je už dlho zástancom kryptomien a jeho spoločnosť Tesla v roku 2021 investovala do Bitcoinu 1,5 miliardy dolárov, aj keď cena tejto digitálnej meny môže byť veľmi nestabilná. Akcie Tesly v stredu vzrástli o viac ako 14 % na dvojročné maximum. Musk, najväčší akcionár Tesly, podporoval Trumpa počas celej jeho volebnej kampane.
Odborníci uviedli, že na finančných trhoch došlo k turbulenciám v reakcii na globálnu neistotu a Trumpove potenciálne plány pre ekonomiku. Výnosy z amerických dlhopisov, teda návratnosť, ktorú vláda sľubuje zaplatiť kupujúcim svojich dlhov, v stredu prudko vzrástli.
Tento typ dlhopisov sa dá obchodovať na finančných trhoch a vlády často predávajú dlhopisy investorom, keď si chcú požičať peniaze. Tieto kroky môžu naznačovať, že investori očakávajú zvýšenie zadlženia pod novou administratívou a požadujú vyššiu návratnosť za svoje peniaze.
Niektorí ekonómovia tiež varovali, že Trumpove návrhy týkajúce sa obchodu by mohli byť "šokom" pre krajiny po celom svete, vrátane eurozóny a britskej ekonomiky. Britská ministerka financií Rachel Reevesová uviedla, že Spojené kráľovstvo bude dôrazne apelovať na novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa o potrebe voľného a otvoreného globálneho obchodu.
"Aj USA profitujú z prístupu k voľnému a otvorenému obchodu s nami a inými krajinami po celom svete, a to je to, čo nás ako spoločnosti robí bohatšími," povedala. Donald Trump uviedol, že ak sa stane ďalším prezidentom USA, dramaticky zvýši obchodné clá, najmä na Čínu.
Ahmet Kaya, hlavný ekonóm Národného inštitútu pre ekonomický a sociálny výskum, tiež uviedol, že Spojené kráľovstvo by mohlo byť "jednou z krajín najviac postihnutých" týmito plánmi. Odhaduje sa, že hospodársky rast v Spojenom kráľovstve by v roku 2025 spomalil na 0,4 %, čo je pokles z predpovedaných 1,2 %.
Katrina Ell, riaditeľka ekonomického výskumu v Moody's Analytics, uviedla: "Trumpove globálne obchodné politiky spôsobujú zvlášť veľké obavy v Ázii, vzhľadom na silnú protekcionistickú platformu, na ktorej boli sľúbené agresívnejšie clá na dovoz do USA."
Vo štvrtok má Federálny rezervný systém USA oznámiť svoje najnovšie rozhodnutie o úrokových sadzbách. Komentáre šéfa centrálnej banky, Jeromea Powella, budú pozorne sledované po celom svete.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies