BUKUREŠŤ - Populista Calin Georgescu prekvapivo vedie v rumunských prezidentských voľbách. Druhé kolo sa uskutoční 8. decembra.
Podľa údajov Stáleho volebného úradu po zatvorení volebných miestností odovzdalo svoj hlas 9,4 milióna ľudí, čo je niečo vyše 52 % oprávnených voličov.
V rumunských prezidentských voľbách sa do čela dostal málo známy krajne pravicový populista, ktorý sa o dva týždne pravdepodobne stretne v druhom kole s ľavicovým premiérom Marcelom Ciolacom, čo otriaslo politickou scénou krajiny.
Po sčítaní približne 93 % hlasov viedol nezávislý kandidát Calin Georgescu s približne 22 % hlasov, zatiaľ čo Ciolacu zo Sociálnodemokratickej strany (PSD) zaostával, 20 %.
Elena Lasconiová zo strany Zachráňme Rumunsko (USR) získala približne 18 % a George Simion, líder krajne pravicovej Aliancie za jednotu Rumunov (AUR), 14,1 %.
Podľa údajov Stáleho volebného úradu po zatvorení volebných miestností odovzdalo svoj hlas 9,4 milióna ľudí, čo je niečo vyše 52 % oprávnených voličov.
Georgescu kandidoval nezávisle a nebol všeobecne známy. Prekonal väčšinu miestnych prieskumov, čo spôsobilo šok v rumunskom politickom establišmente, keď sa dostal do čela prieskumov.
Po nedeľňajšom odovzdaní hlasu Georgescu v príspevku na Facebooku uviedol, že hlasoval: „Za nespravodlivých, za ponížených, za tých, ktorí majú pocit, že na nich nezáleží, a v skutočnosti na nich záleží najviac... hlasovanie je modlitbou za národ.“
Georgescu má podľa svojej webovej stránky doktorát z pedológie, odboru pôdoznalectva, a v 90. rokoch 20. storočia zastával rôzne funkcie na rumunskom ministerstve životného prostredia.
V rokoch 1999 až 2012 bol zástupcom Rumunska v národnom výbore Programu OSN pre životné prostredie.
Pred nedeľňajším hlasovaním mnohí očakávali, že v druhom kole sa s Ciolacom stretne George Simion, hlasným podporovateľom zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa.
V kampani sa zasadzoval za zjednotenie s Moldavskom, ktoré mu tento rok obnovilo päťročný zákaz vstupu do krajiny z bezpečnostných dôvodov, a z rovnakého dôvodu má zakázaný vstup aj na susednú Ukrajinu.
Keďže sa hlasovacie lístky ešte len sčítavali, Simion povedal, že Georgescovi zablahoželal a že je „veľmi šťastný, že približne 40 % hlasov Rumunov sa priklonilo k suverénnej voľbe“.
Ciolacu pred prvým kolom hlasovania povedal, že jedným z jeho najväčších cieľov je „presvedčiť Rumunov, že sa oplatí zostať doma alebo sa vrátiť“ do Rumunska, ktoré má masívnu diaspóru roztrúsenú po krajinách EÚ.
Ďalšími kandidátmi boli bývalý zástupca generálneho tajomníka NATO Mircea Geoana, ktorý kandidoval nezávisle a získal približne 6 %, a Nicolae Ciuca, bývalý armádny generál a šéf stredopravej Národnej liberálnej strany, ktorá je v súčasnosti v napätej koalícii s PSD, a ktorý získal 9,3 %.
Politický konzultant Cristian Andrei, ktorý pôsobí v Bukurešti, uviedol, že vysoký rozpočtový deficit, vysoká inflácia a spomalenie hospodárskeho rastu Rumunska by mohli v dôsledku všeobecnej nespokojnosti prinútiť viacerých mainstreamových kandidátov, aby sa priklonili k populistickým postojom.
O prezidentský úrad v tejto členskej krajine Európskej únie a NATO sa uchádzalo trinásť kandidátov.
Prezident má päťročné funkčné obdobie a má významné rozhodovacie právomoci v oblastiach, ako je národná bezpečnosť, zahraničná politika a menovanie sudcov.
Druhé kolo prezidentských volieb sa uskutoční 8. decembra, týždeň po parlamentných voľbách.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies