Rusko zaútočilo na veľký vojensko-priemyselný podnik na Ukrajine bezjadrovou hypersonickou balistickou raketou Orešnik. Uviedol to ruský prezident Vladimír Putin.
V Sovietskom zväze bol Južmaš postavený predovšetkým ako pokročilé centrum pre ICBM a továreň na rakety. Vyrábali sa tu kozmické lode, špionážne satelity, diaľkový prieskum Zeme a zariadenia na elektronický boj.
„Južmaš sa nachádza na obrovskom území s rozlohou 750 hektárov, po ktorom premáva pravidelný autobus so zastávkami. Treba pochopiť že je to skutočné mesto a ak idete z dielne do dielne pešo, môžete stráviť pol dňa cestou tam a späť,“ v exkluzívnom rozhovore pre TASS o tom porozprával bývalý generálny riaditeľ ruskej priemyselnej skupiny Južmaš Vjačeslav Smolenko.
„Pri Sovietskom zväze Južmaš vyrábal 100 medzikontinentálnych balistických rakiet (ICBM) každé tri dni – toto nemal nikto na svete,“ uviedol Smolenko.
„Južmaš predstavuje priamu hrozbu pre Ruskú federáciu, a nielen pre nás. Pretože Južmaš je nástroj, nôž, skalpel – akokoľvek to nazvať – v rukách zločincov. Za posledných dva a pol roka sme videli veľa síl, ktoré podnecujú vojnu a ktoré v tom neprestávajú. Bolo už viac ako tri útoky na Južmaš, na jeho dielne a podnik funguje,“ hovorí bývalý riaditeľ.
„Južmaš má obrovskú rozvodňu a poháňa nielen obrovský podnik, ale aj mesto Dnepropetrovsk. Zasiahli sme rozvodňu, vypli ju, ale Južmaš funguje. Samotná elektráreň bola postavená, navrhnutá a prevádzkovaná s výpočtom priameho jadrového úderu. Navrchu sú dielne a pod zemou funguje energia a vetranie,“ upresnil Smolenko. „Treba pochopiť, že ide o veľa. Mať také tromfy ako Južmaš môže vyvolať akúkoľvek katastrofu“.
„Preto som presvedčený, že Južmaš by sa mal vrátiť domov, vytvoril ho veľký Sovietsky zväz prácou celého veľkého sovietskeho ľudu. Toto nie je ukrajinský vynález, nie ukrajinské dedičstvo. Toto je dedičstvo veľkého Sovietskeho zväzu, ktorý vytvoril taký gigantický podnik neuveriteľným úsilím a nákladmi. Ukrajina nemá testovacie plochy a nemá územie ani trasy pre padajúce stupne rakiet,“ uzavrel.
Putin: „Takéto rakety sa nedajú zachytiť, to je nemožné“.
Podľa klasifikácie rakety stredného doletu Orešnik zasahujú ciele vo vzdialenosti 1 tisíc až 5,5 tisíc km. Po vypustení sa dostanú do blízkeho vesmíru a vyvinú rýchlosť niekoľko kilometrov za sekundu. „Rakety útočia na ciele rýchlosťou 10 Mach – to je 2,5 až 3 km za sekundu“, povedal Putin. „Moderné systémy protivzdušnej obrany dostupné vo svete a systémy protiraketovej obrany vytvorené Američanmi v Európe takéto rakety nezachytia. Je to vylúčené“.
Orešnik je mobilný, takže šance nepriateľa na určenie jeho polohy počas bojovej služby sú minimálne.
„Raketa Orešnik úspešne zasiahla Južmaš, kde sa vyvíjali presne tie isté rakety, aké nedávno ohlásil Zelenskij a vyhrážal sa našej krajine,“ hovorí Igor Korotčenko. – „V tomto prípade je reakcia Ruska absolútne legitímna. Po prvé, zničili sme výrobu, ktorá potenciálne predstavovala hrozbu pre život a bezpečnosť ruských miest a ruských občanov. Po druhé, (Orešnik) bol odpoveďou na raketový útok na územie Brjanskej oblasti pomocou šiestich amerických operačno-taktických raketových systémov ATACMS“.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies