TBILISI - Tisíce Gruzíncov zaplnili ulice Tbilisi, aby protestovali proti výsledkom októbrových parlamentných volieb, ktoré označili za zmanipulované. Demonštranti, medzi ktorými nechýbali akademici či zástupcovia kultúry, strávili noc pred parlamentom, aby vyjadrili nesúhlas s vládou strany Gruzínsky sen. Protesty sprevádzala blokáda polície, ktorá bránila postupu pochodujúcich aj konvoja áut.
V nedeľu 24. novembra večer obnovili opozičné skupiny v Tbilisi protesty proti neuznaniu parlamentných volieb v krajine. Orgány činné v trestnom konaní obkľúčili budovu parlamentu a pokúsili sa zabrániť inštalácii stanov, informovali Echo Kaukazu a Newsgeorgia.
O 21:00 tbiliského času sa na Námestí republiky zhromaždili členovia opozície. Medzi účastníkmi boli profesori a lektori z Tbiliskej štátnej univerzity, ako aj zástupcovia kultúrneho sektora.
Protestujúci prisľúbili, že strávia noc pred parlamentom, aby vyjadrili svoj názor, a obvinili populistickú vládu z falšovania výsledkov októbrových volieb. Poslanci opozičných strán tiež oznámili, že sa odmietajú zúčastňovať na parlamentných aktivitách.
Neskôr sa skupina demonštrantov zastavila na začiatku Rustaveliho triedy, pričom orgány činné v trestnom konaní zabránili kolóne vozidiel, aby sa pohybovala spolu s pochodom. Autá začali jedno po druhom prechádzať cez dav protestujúcich.
Protestujúci sa vrátili od budovy parlamentu na Námestie republiky a žiadali, aby bola cesta pre konvoj uvoľnená.
Polícia vytvorila pevný múr, ktorý bránil prístupu k bočným vchodom do parlamentu.
"Protest bude trvať celú noc a zajtra si musia vypočuť náš hlas, že tieto voľby sú zmanipulované a oni [vládnuca strana Gruzínsky sen] nemajú legitimitu gruzínskeho ľudu a legitimitu medzinárodného spoločenstva," povedala líderka koalície Jednotné národné hnutie Chatia Dekanoidzeová.
Mnohí Gruzínci vnímali voľby aj ako referendum o snahe krajiny vstúpiť do Európskej únie.
Ústredná volebná komisia uviedla, že Gruzínsky sen získal približne 54 % hlasov a lídri strán odmietli tvrdenia opozície o podvodoch pri voľbách. Európski volební pozorovatelia uviedli, že voľby sa konali v "rozdeľujúcej" atmosfére, ktorú poznačili prípady podplácania, dvojitého hlasovania a fyzického násilia.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies