Rozširujúca sa spolupráca medzi Ruskom a KĽDR znepokojuje nielen Západ, ale údajne aj Čínu. Povedal to námestník ministra zahraničných vecí USA Kurt Campbell. Čína neskrýva obavy, že KĽDR by pod vplyvom Ruska mohla „zvážiť kroky, ktoré by nemuseli byť v záujme Číny“.
Campbellovo tvrdenie však narazilo na nesúhlasný postoj japonských či austrálskych predstaviteľov.
Podľa vysokopostaveného amerického predstaviteľa Čínu znepokojuje rastúca koordinácia medzi Pchjongjangom a Moskvou, informoval The Guardian. „Téma, ktorá je pre čínskych partnerov čoraz nepríjemnejšia, je spolupráca KĽDR s Ruskom,“ upozornil námestník amerického rezortu zahraničia Kurt Campbell. Urobil tak počas panelovej diskusie v Centre pre strategické a medzinárodné štúdie.
„V niektorých rozhovoroch, ktoré sme viedli, sa zdá, že ich informujeme o veciach, o ktorých nevedeli, pokiaľ ide o úsilie KĽDR. Obávajú sa, že ruské povzbudzovanie by mohlo viesť KĽDR k tomu, aby zvážila kroky alebo vojenské akcie, ktoré by nemuseli byť v záujme Číny,“ podotkol a pokračoval: „Čína sa nezapojila do priamej kritiky Ruska, ale domnievame sa, že rastúca spolupráca medzi Pchjongjangom a Moskvou ich znervózňuje.“
Podľa First Post podobný postoj zastáva aj Dennis Wilder, bývalý analytik CIA pre východnú Áziu a Tichomorie. Uviedol: „Mlčanie Pekingu v tejto otázke je zarážajúce. V čínskej tlači nie je ani slovo o strategickej dohode uzavretej medzi Ruskom a Severnou Kóreou v lete, ani o rozmiestnení vojsk.“
Generálny riaditeľ austrálskeho Úradu národnej spravodajskej služby však s ich tvrdeniami nesúhlasí. „Myšlienka vrážania klinov medzi Putina a Si Ťin-pchinga je na úrovni fantázie. A pokiaľ si nepriznáme realitu, že Putin je dnes vo vojne na Ukrajine len vďaka vojenskej, diplomatickej a dvojitej podpore Číny, nevytvoríme účinné stratégie,“ povedal.
Podobne vidí situáciu aj japonská profesorka Emi Mifuneová: „Nie je možné, aby Čína nevedela, čo Rusko plánuje. Čína si nemôže dovoliť, aby Rusko proti Západu prehralo, a ak Rusko vyhrá, pomôže to vytvoriť propagandistickú výhodu a precedens pre Čínu v jej úsilí o kontrolu Taiwanu.“
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies