Aké ZBRANE budú formovať BOJISKÁ budúcnosti? NOVÉ zbraňové technológie: Roboty zabijaky, roje dronov, hypersonické strely... +VIDEO

NETKY.SK • 26 November 2024, 09:39 • 5 min
Aké ZBRANE budú formovať BOJISKÁ budúcnosti? NOVÉ zbraňové technológie: Roboty zabijaky, roje dronov, hypersonické strely... +VIDEO

Drony nanovo definovali moderné bojiská a priniesli nové vojenské stratégie založené na technológii a autonómii. Ako sa však globálne armády prispôsobujú tejto revolúcii, objavujú sa nové pokroky, ktoré sľubujú ďalšiu zmenu povahy vojny. Pozrieme sa na zbraňové technológie, ktoré by mohli dominovať budúcim konfliktom v ére po zavedení dronov.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Autonómne zbraňové systémy: Umelá inteligencia preberá kontrolu

Zatiaľ čo dnešné bezpilotné lietadlá sú zvyčajne diaľkovo ovládané ľudskými kontrolórmi, plne autonómne zbraňové systémy predstavujú ďalšiu etapu. Tieto „roboty zabijaky“ by boli schopné prijímať rozhodnutia v reálnom čase bez zásahu človeka. Tieto systémy, poháňané pokročilou umelou inteligenciou (AI), by mohli identifikovať a neutralizovať ciele na základe vopred definovaných algoritmov. Autonómne systémy by mohli vykonávať misie s bezprecedentnou rýchlosťou a presnosťou, čo by znížilo chybovosť človeka, ale vyvolalo by vážne etické a právne otázky týkajúce sa delegovania rozhodnutí o živote a smrti na stroje.

 

Obrazok
Zdroj: imdb.com

Zbrane so zameranou energiou (DEW): Rýchlosť svetla v rukách armády

Zbrane so zameranou energiou (DEW) sa stávajú jednou z najsľubnejších technológií. Patria k nim laserové systémy a vysoko výkonné mikrovlny schopné takmer okamžite zničiť ciele alebo vyradiť elektronické systémy. Na rozdiel od tradičných zbraní sa DEW spoliehajú na presne nasmerovanú energiu, a nie na muníciu. Tieto zbrane, ktoré sa už testovali na likvidáciu bezpilotných lietadiel a rakiet, by mohli v budúcnosti zohrávať kľúčovú úlohu v protiraketovej obrane a ochrane kritickej infraštruktúry.

Roje dronov: Sila kolektívnej sily

Ak už jednotlivé drony preukázali svoju účinnosť, budúcnosť by mohla patriť „rojom dronov“. Tento prístup využíva koordinované skupiny desiatok, dokonca stoviek bezpilotných lietadiel, ktoré sú schopné spolupracovať a prekonať obranu nepriateľa. Tieto roje riadené umelou inteligenciou dokážu prispôsobiť svoje správanie v reálnom čase a vykonávať kolektívne útoky s ohromnou účinnosťou. Roje bezpilotných lietadiel by mohli zmiasť nepriateľské radary, nasýtiť obranné systémy a uskutočniť simultánne presné údery, čím by sa mimoriadne sťažila ich neutralizácia.

     

Obrazok
Zdroj: v.ifeng.com

Hypersonické strely: Nezastaviteľná sila

Hypersonické zbrane, schopné letieť viac ako päťnásobnou rýchlosťou zvuku, predstavujú ďalšiu revolúciu v údernej sile. Tieto rakety sú také rýchle, že prekonávajú súčasné obranné systémy a protivníkom zostáva len málo času na reakciu.

Čína, Rusko a Spojené štáty do tejto technológie, ktorá by mohla zmeniť pravidlá strategického odstrašovania, intenzívne investujú. Vďaka zvýšenej manévrovateľnosti a presnosti počas letu tieto zbrane sľubujú, že do budúcich vojenských kampaní vnesú obrovský prvok prekvapenia.


Kybernetická vojna: neviditeľné a ničivé zbrane

V digitálnom veku sa kybernetický priestor stáva rozhodujúcim bojiskom. Kybernetické zbrane môžu paralyzovať kritické infraštruktúry bez nasadenia vojsk alebo fyzickej munície.

Kybernetické útoky, ktoré sú schopné napadnúť komunikačné systémy, obranné siete alebo životne dôležité infraštruktúry, ako je napríklad elektrická energia a voda, sa už používajú v súčasných konfliktoch.

         

Obrazok
Zdroj: youtube.com

Pokroky v oblasti umelej inteligencie a sofistikovaných algoritmov zvyšujú vplyv týchto kybernetických zbraní, čím sa digitálna vojna stáva ešte ťažšie kontrolovateľnou. Budúce bitky by sa mohli vyhrať ešte pred jediným výstrelom vďaka tajným operáciám a mimoriadne sofistikovanému škodlivému softvéru.

 

Exoskelety: Vylepšení vojaci

Vojenské exoskelety, ktoré už zďaleka nie sú sci-fi, sa vyvíjajú vo viacerých krajinách. Tieto mechanické zariadenia, ktoré nosia vojaci, zvyšujú ich fyzické schopnosti a umožňujú im nosiť ťažšie bremená alebo sa pohybovať rýchlejšie a s väčšou výdržou.

V spojení s rozšírenou realitou by mohli vojakom poskytnúť lepšie povedomie o bojisku a poskytovať taktické informácie v reálnom čase. Integrácia týchto technológií do vojenských síl by mohla zmeniť pozemnú vojnu a poskytnúť vojakom rozhodujúcu výhodu v mobilite a prežití.

   

Obrazok
Zdroj: rooziato.com

Biotechnológia a bioinžinierstvo: Vojna prostredníctvom genetiky

Využívanie biotechnológií vo vojne by sa mohlo zintenzívniť, a to tak z hľadiska biologických zbraní, ako aj genetických modifikácií. Pokroky v manipulácii s genómom by mohli viesť k vzniku „vylepšených“ vojakov, ktorí by boli schopní odolať extrémnym podmienkam alebo mali zvýšené schopnosti.

Zároveň by sa biologické zbrane mohli stať sofistikovanejšími a zamerať sa na špecifické genetické skupiny alebo narušiť zdravotné systémy nepriateľa vo veľkom rozsahu. Tento rozmer vedenia vojny však zostáva veľmi kontroverzný, a to tak pre svoje etické dôsledky, ako aj pre svoje humanitárne dôsledky.

     

Obrazok
Zdroj: The National Interest

Nanotechnológie: Neviditeľná vojna

Nanotechnológia by mohla spôsobiť revolúciu vo vojenstve neviditeľným spôsobom. Už teraz sa vyvíjajú nanodrony, ktoré dokážu nepozorovane preniknúť do neprístupných oblastí alebo zbierať spravodajské informácie. Tieto nanodrony by mohli slúžiť aj ako neviditeľné zbrane, schopné neutralizovať ľudské alebo elektronické ciele bez zanechania viditeľných stôp. Nanotechnológie by sa mohli použiť aj v obranných systémoch, čím by sa posilnila ochrana infraštruktúry pred elektronickými alebo fyzickými útokmi.

Elektromagnetické zbrane: Paralyzujú bez toho, aby ničili

Elektromagnetické zbrane (EMP) sú navrhnuté tak, aby generovali impulzy schopné znefunkčniť všetky elektronické zariadenia v danej oblasti. Na rozdiel od konvenčných zbraní EMP nespôsobujú fyzické škody, ale narúšajú technologické systémy, čím uvrhnú nepriateľa do chaosu.

     

Obrazok
Zdroj: en.defence-ua.com

Tieto zbrane by sa mohli stať strategickými nástrojmi v budúcich vojnách, ktoré by odzbrojili celé armády alebo národy bez toho, aby spôsobili fyzické zničenie.

 

Vesmírna vojna: Konečná hranica

Vesmír sa stal strategickou oblasťou, kde sa už odohrávajú neviditeľné bitky. Vývoj ozbrojených vojenských satelitov a boj o dominanciu vo vesmíre sú hlavnými geopolitickými otázkami.

V budúcnosti by vojny mohli zahŕňať údery z obežnej dráhy pomocou satelitov schopných zničiť vesmírne systémy nepriateľa, vyradiť jeho komunikačné siete a systémy GPS. Militarizácia vesmíru sa stáva realitou a umelá inteligencia bude zohrávať kľúčovú úlohu pri riadení a monitorovaní týchto orbitálnych zbraní.

     

Obrazok
Zdroj: heritage.org

Budúcnosť ovládaná umelou inteligenciou a technológiami

Budúcnosť zbrojenia bude charakterizovaná hlbšou integráciou umelej inteligencie, autonómie a pokročilých technológií. Boj o prevahu už nebude založený len na hrubej vojenskej sile, ale na schopnosti ovládať a integrovať tieto nové zbrane.

Preteky o inovácie sú už v plnom prúde a hlavní hráči intenzívne investujú do prevratných technológií. Zatiaľ čo éra bezpilotných lietadiel znamenala zásadný míľnik v modernom vojenstve, éra po bezpilotných lietadlách sľubuje ďalšiu transformáciu globálnych vojenských stratégií s hlbokými dôsledkami pre globálnu bezpečnosť.

Vojenské prostredie zajtrajška budú v konečnom dôsledku formovať autonómne systémy, zbrane so zameranou energiou, hypersonické technológie a rastúca kybernetická zložitosť.

Tieto nové zbrane nanovo definujú samotný pojem vojny a budú si vyžadovať strategické, technologické a etické reakcie prispôsobené tejto novej realite.

       

Obrazok
Zdroj: telepolis.de

Zdroje: Army University Press, Linkedin.com, European Defense Agency, Foto: youtube.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Ingrid Vrabcová

Šéfredaktorka spravodajského portálu Netky.sk. Venujem sa zahraničnému a domácemu spravodajstvu. Vyštudovala som tlmočníctvo – prekladateľstvo a germanistiku. Aktívne sa venujem prekladateľskej činnosti – anglický a nemecký jazyk. Ako redakčná manažérka, vedúca cudzojazyčná editorka, redaktorka a editorka zahraničného spravodajstva, prekladateľka a tlmočníčka som pôsobila v televízii, printových a elektronických médiách, cudzojazyčných vydavateľstvách a nakladateľstvách, ako aj spravodajských agentúrach. K mojim záľubám patrí cestovanie a dianie vo svete.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies