TBILISI - Prvé pondelkové zasadnutie parlamentu sa konalo v poloprázdnej sále. Na rozdiel od vládnucej strany Gruzínsky sen sa opoziční zákonodarcovia zúčastniť odmietli, pretože neuznávajú legitímnosť volieb. Množstvo ľudí v uliciach vyjadruje svoju nespokojnosť s výsledkami a búri sa proti vláde.
Tisíce demonštrantov sa v pondelok zhromaždili pred novozvoleným gruzínskym parlamentom, ktorý otvoril svoje ustanovujúce zasadnutie, a obvinili vládnucu stranu z falšovania hlasovania pod vplyvom Ruska. Októbrové voľby, v ktorých zostala pri moci strana Gruzínsky sen, boli všeobecne vnímané ako referendum o snahe krajiny vstúpiť do Európskej únie.
Opoziční zákonodarcovia a ceremoniálny prezident krajiny sa odmietli zúčastniť na zasadnutí, takže v 150-člennom zhromaždení bolo prítomných len 88 členov strany Gruzínsky sen. Niekoľko tisíc demonštrantov čelilo pred parlamentom za prudkého dažďa desiatkam príslušníkov poriadkovej polície.
Októbrové voľby, v ktorých zostala pri moci strana Gruzínsky sen, boli všeobecne vnímané ako šanca na vstup do Európskej Únie. Gruzínska ústredná volebná komisia uviedla, že strana získala v októbri 54 % hlasov, pričom lídri strany Gruzínsky sen odmietli tvrdenia opozície o podvodoch.
Európski volební pozorovatelia uviedli, že voľby sa konali v „rozdeľujúcej“ atmosfére, ktorú poznačili prípady podplácania, dvojitého hlasovania a fyzického násilia. Nika Melia, líderka Koalície za zmeny, prisľúbila, že opozícia „urobí všetko pre to, aby porazila takzvanú vládu, samozvanú vládu“.
„Je to boj ľudí bojujúcich za slobodu proti ľuďom, ktorí sa snažia upevniť hlboko autoritatívny režim,“ povedal. Gruzínska prezidentka Salome Zourabišviliová na X. zasadnutí uviedla, že parlament je protiústavný kvôli dôkazom o volebných podvodoch, a odmietla otvoriť zasadnutie, ako to vyžaduje ústava. Zourabichviliová podala žalobu na ústavný súd, v ktorej argumentuje porušením ústavných princípov tajnosti a všeobecnosti hlasovania.
Kritici obvinili Gruzínsky sen z toho, že sa stáva čoraz autoritárskejším a prikláňa sa k Rusku. Strana nedávno presadila zákony podobné tým, ktoré používa Kremeľ na potláčanie slobody prejavu a práv LGBTQ+. EÚ pozastavila proces členstva Gruzínska na neurčito po prijatí zákona, podľa ktorého sa organizácie, ktoré dostávajú viac ako 20 % finančných prostriedkov zo zahraničia, musia zaregistrovať ako organizácie sledujúce záujmy cudzej mocnosti - podobne ako zákon, ktorý Moskva používa na diskreditáciu tých, ktorí kritizujú vládu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies